Úvodní stránka / Aktuálně / Další velké novinky v Office Web Apps!

Další velké novinky v Office Web Apps!

Online sada aplikací Office Web Apps se neustále z pohledu funkcí rozšiřuje a přibližuje klasickým desktopovým aplikacím. V posledních týdnech přibyly další novinky, tentokrát zaměřené zejména na aplikace Excel a Word. Office Web Apps si můžete vyzkoušet např. v rámci služby SkyDrive (dostupné na www.skydrive.com).

Pokud pracujete s tabulkami, které mají mnoho sloupců a zejména řádků, zcela jistě v desktopové aplikaci Excel využíváte funkce Ukotvit příčky a Ukotvit horní řádek, které zajistí zobrazení prvního řádku (většinou s názvy sloupců) nezávisle na tom, na kterém řádku tabulky jste. A tak např. i na řádku 500 víte, cože se to ve sloupci M nachází za hodnoty. A jak již asi tušíte, podpora pro tuto funkci (pro někoho naprosto zásadní), se nově nachází i v Excel Web App. Jakmile si tedy nahrajete na SkyDrive soubory, které tímto způsobem mají zamknuté řádky, při editaci v Excel Web App se budou chovat přesně tak, jak čekáte.

Další zajímavou novinkou je podpora pro skrývání a zobrazování skrytých listů. Stačí klepnout pravým tlačítkem myši na vybraný list a z nabídky si vybrat příkaz Skrýt nebo Zobrazit.

Jestliže v Excelu využíváte pokročilejší funkce, určitě znáte Ověření dat. Tato funkce vám mj. umožňuje vytvořit v buňce rozbalovací seznam na základě seznamu hodnot zapsaného v jiných buňkách. A i pro Ověření dat je nyní nově v Excel Web App přidána podpora. Druhou nově podporovanou funkcí je Automatické dokončování, které vám při psaní hodnot do buňky nabízí rychlé vložení již jednou, nad danou buňkou, zapsaných hodnot.

Novinky ovšem najdete i v aplikaci Word Web App a to poměrně zásadní. V aplikaci Word 2013 je jednou z největších novinek rozšířená podpora pro práci se soubory PDF a podobnou funkcionalitu dostává i webová verze Wordu. Tou první je možnost otevírat PDF soubory v této webové verzi nezávisle na tom, zda máte nainstalovaný nějaký PDF prohlížeč. V rámci služby SkyDrive je možné dokonce i převádět PDF soubory na upravitelné soubory typu Word, přičemž nedochází k úpravě stávajícího PDF souboru, ale k vytvoření nového souboru DOCX.

A pokud se chcete dozvědět něco více o nadcházejících novinkách i v ostatních aplikacích, pozorně se podívejte na následující video…

Zdroj:KLATOVSKÝ, Karel. Další velké novinky v Office Web Apps! [online]. [cit. 31.8.2013]. Dostupný na WWW: http://www.klatovsky.cz/2013/07/dalsi-velke-novinky-v-office-web-apps.html

O Radek Švehla

Radek Švehla
Absolvent střední průmyslové školy elektrotechnické. Po ukončení studia se ve své profesní kariéře vždy věnoval komunikačním a informačním technologiím. V posledních deseti letech pracoval pro nadnárodní distributorskou společnost TechData Distribution a byl členem českého zastoupení společnost Acer, významného světového výrobce výpočetní techniky. Aktualně pracuje ve společnosti ITveSkole.cz o.p.s., kde se díky svým bohatým zkušenostem v oblasti ICT podílí na tvorbě a výběru správných školních řešení směřujících k inovaci výuky za využití moderních technologií.