Úvodní stránka / Aktuálně / České děti jsou na internetu ve srovnání s jejich evropskými vrstevníky ohroženější

České děti jsou na internetu ve srovnání s jejich evropskými vrstevníky ohroženější

ekidsonlineJak vyplývá z výzkumu EU Kids Online, na kterém se brněnská Masarykova univerzita podílela s London School of Economics, v České republice je ve srovnání s ostatními čtyřiadvaceti evropskými státy, které se průzkumu zúčastnily, nejvyšší podíl dětí, kterým hrozí na internetu vážné riziko. Patří sem především hrozba setkání s nebezpečnými lidmi, s čímž má zkušenost téměř sedm procent českých dětí. Dále dětem hrozí kyberšikana, v online prostředí se setkávají s pornografií a násilím. Podle odborníků by však rodiče rozhodně neměli dětem internet zakazovat.

Malí Češi podle výzkumu využívají na internetu především možnost hraní her. Podle Lenky Eckertové z Národního centra bezpečnějšího internetu, autorky knihy Bezpečnost dětí na internetu, jsou však české děti také technicky velmi zdatné. „Děti si umí vyhledávat informace, ale ověřit si je už neumí. Nedokáží vyhodnotit, zda je informace relevantní, nebo není a neumí ji použít“.

Krokem k většímu bezpečí dětí na internetu je podle projektu především zvýšení povědomí rodičů. Ti by měli opustit od prostých zákazů, jak tomu je obzvláště v Německu či ve Francii, a naopak s dětmi o jejich internetových aktivitách komunikovat.

„Pokud jsou děti příliš omezovány, nestanou se tak vůči rizikům odolnější, naopak ztratí možnost využívat příležitostí on-line světa,“ řekl ČTK vedoucí českého výzkumného týmu a psycholog David Šmahel. S tím souhlasí i Lenka Eckertová. „Rozhodně nepomůže zakázat internet, protože děti si na něj vždycky najdou cestu. Rodiče by se měli o aktivity svých dětí na internetu naopak zajímat.“

Podle Eckertové by měli rodiče předávat dětem informace citlivě a v rozumném věku. „Nejlépe dříve, než dosáhnou puberty, protože pak už je s nimi těžká domluva. V mladším školním věku děti začínají počítačům rozumět, dostávají se na sociální sítě a hrají složitější hry, u toho by rodiče měli být,“ vysvětluje Eckertová.

Stejným způsobem hodnotí i případy, kdy rodiče dětem jejich účty na sociálních sítích přímo kontrolují. „I děti mají právo na soukromí. Doporučujeme rodičům, aby profily zakládali spolu s dětmi, ale hlavně aby s dětmi o všem mluvili, aby jim vysvětlili, jaká hrozí rizika.

Více se o výzkumu můžete dozvědět zde.

Další rady a tipy jak předcházet rizikům v online prostředí mohou rodiče i děti nalézt například na stránkách provozovaných Národním centrem bezpečnějšího internetu http://www.bezpecne-online.cz/.

Zdroj: iDnes; LSE

O Radek Švehla

Radek Švehla
Absolvent střední průmyslové školy elektrotechnické. Po ukončení studia se ve své profesní kariéře vždy věnoval komunikačním a informačním technologiím. V posledních deseti letech pracoval pro nadnárodní distributorskou společnost TechData Distribution a byl členem českého zastoupení společnost Acer, významného světového výrobce výpočetní techniky. Aktualně pracuje ve společnosti ITveSkole.cz o.p.s., kde se díky svým bohatým zkušenostem v oblasti ICT podílí na tvorbě a výběru správných školních řešení směřujících k inovaci výuky za využití moderních technologií.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek