Úvodní stránka / Aktuálně / Fyzika pro praxi

Fyzika pro praxi

Triangl: Podpora zájmu žáků o přírodovědné obory ve Středočeském kraji, reg. č. CZ.1.07/1.1.32/02.0105

Projekt je realizovaný v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a spolufinancovaný z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky

Fotografie0505Prvním projektovým dnem zahájil své aktivity na školách projekt TRIANGL: Podpora zájmu žáků o přírodovědné obory ve Středočeském kraji. Na Masarykově základní škole v Dymokurech tak vyvrcholila intenzivní několikaměsíční příprava pracovníků projektu realizací prvního projektového dne z fyziky. Samotný projekt se zaměřuje na popularizaci přírodovědných a technických oborů na školách a jde cestou zařazování informačních a komunikačních technologií do výuky.

Jak celá akce probíhala? Po osmé hodině se v učebně fyziky sešli žáci sedmého ročníku, kteří pod odborným dohledem lektorů absolvovali čtyřhodinový tematický blok Fyzika pro praxi. Odborně bylo celé dopoledne zaměřeno monotematicky na problematiku tepla a měření teploty a to přesto, že se po celou dobu výuky v rukou dětí neobjevil klasický kapalný teploměr.

Celé projektové dopoledne včetně měření všech fyzikálních veličin totiž probíhalo prostřednictvím moderního školního experimentálního systému Vernier, do vlastního průběhu fyzikálních pokusů navíc autoři projektového dne zařadili také e-learning, který si úspěšně razí cestu spíše do středních a vysokých škol a jehož existenci si na základních školách někteří neumíme představit. Jak se ale ukázalo, tento systém, známý na školách v České republice jako iTřída, nachází velmi dobré uplatnění i ve výuce fyziky na malé základní škole. V tomto prostředí žáci absolvovali vstupní test, díky němu také obdrželi pracovní listy, pokyny pro práci a některé další užitečné informace.Fotografie0524

Projektový den byl organizován jako skupinové vyučování, kdy experimenty byly realizovány ve třech skupinách (vedení tepla – tepelný vodič a izolant, měření teploty na objektu školy, průběh ochlazování kapalin v nádobách a různém tvaru). Podstatné je, že měření neprobíhala pouze v učebně fyziky, ale jeden z experimentů se konal i mimo třídu. A to v případě, když v reálném prostředí žáci společně s paní učitelkou prováděli měření teploty na obvodovém zdivu školy, na jeho zateplené a nezateplené části, a v okolí oken. Je tedy zřejmé, že k naplnění došel samotný název projektového dne „Fyzika pro praxi“. Cenné na celém projektovém dopoledni také je, že se výsledky své práce ve skupinách žáci pokusili interpretovat tak, aby spolužáci z ostatních skupin pochopili, oč ve fyzikálním pokusu vlastně šlo a jaký technický jev měl znázorňovat.

V následujících dnech proběhnou projektové dny z fyziky pro žáky osmých a devátých ročníků, pro školu jsou připraveny hodiny moderní chemie a semináře zaměřené na ochranu duševního vlastnictví. V rámci projektu školu navštíví přední vědečtí pracovníci a budou s dětmi diskutovat o své práci, děti naproti tomu budou mít možnost navštívit vybraná vědecká pracoviště ve Středočeském kraji a nebo v Praze.

Kromě Masarykovy základní školy v Dymokurech všechny tyto aktivity proběhnou ještě na dalších jedenácti základních školách ve Středočeském kraji. Očekává se, že bude do projektu zapojeno zhruba 900 žáků druhého stupně základních škol a vzděláváním projde jejich 60 učitelů. Hlavní aktivity projektu se uskuteční v tomto školním roce.

O Gamba Robert

Gamba Robert
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor učitelství matematika-fyzika. Pracoval ve státní správě na pozici ředitele školského úřadu a vedoucího odboru školství krajského úřadu. Stál na počátku zavádění informačních technologií ve školství, dlouhodobě se věnuje problematice rozvoje lidských zdrojů a celoživotnímu vzdělávání. Je autorem řady úspěšných projektů z této oblasti (RISA Liberec, TECHYes, Trojlístek, Triangl,...) a studií z oblasti školství. Mezi jeho oblíbené aktivity patří vzdělávání dospělých, kolo a běžky.