Úvodní stránka / Aktuálně / Mladý portál slaví kulaté výročí

Mladý portál slaví kulaté výročí

Na portálu DUMY.cz najdete už 100 000 digitálních učebních materiálů!

100 000. digitálním učebním materiálem na portálu DUMY.cz je pracovní list pro prvouku na 1. stupni, 3. ročník, Prvouka – Bezobratlí živočichové, autorky Mgr. Dany Freyové ze Základní školy a mateřské školy, Hluboké Mašůvky.

100 000Přestože portál DUMY.cz z pohledu člověka teprve nedávno opustil stádium kojence a nyní je ve věku batolete, má se čile k světu a úspěšně si razí cestu do škol po celé České republice. V těchto dnech totiž zaznamenal další úspěšný počin, do jeho databází uložili spolupracující učitelé již stotisící digitální učební materiál.

Pro méně informované připojujeme následující informace. V projektech EU peníze základním školám a EU peníze středním školám vytvoří pedagogové základních a středních škol během tří let bezmála jeden a půl milionu didaktických materiálů.  Učitelé tak svojí odbornou pedagogickou prací vyváží čtyř a půl miliardovou dotaci do regionálního školství, z části z evropského a z části ze státního rozpočtu. Vzniká tak unikátní a dosud nezaznamenaný soubor učebních pomůcek podporující výuku ve všech vyučovacích předmětech.

Mnohé jistě napadne, kde všude jsou tyto materiály k dispozici, případně, zda mají učitelé možnost využívat výsledky této práce ke zlepšení výuky ve svých školách. A to ve chvíli, kdy se na základě mezinárodních průzkumů ukazuje, že čeští žáci klesají v pomyslných žebříčcích znalostí i dovedností stále níže a níže. Z logiky věci bychom mohli očekávat, že se k výsledkům práce českých pedagogů pozitivně přihlásí Ministerstvo školství. To projekt EU Peníze školám vymyslelo, nyní ho řídí a koordinuje. Mělo by proto i vznikající metodické materiály schraňovat a zpřístupňovat pro veřejnost. Metodické materiály by tak mohly pomáhat ostatním učitelům ve výuce, dětem i případně rodičům v přípravě na vyučování. Bohužel se tak skoro neděje.

Lze tedy někde nalézt alespoň některé digitální učební materiály?

Samozřejmě, že na internetu. Po zadání výrazu DUMy nebo Digitální učební materiály do vyhledávače objevíte s největší pravděpodobností tři větší portály – uložiště digitálních materiálů. Zbylé odkazy vás pravděpodobně nasměrují na stránky škol, které zde mají uveřejněny pouze DUMy svých pedagogů, což je zejména učitelům z jiných škol komplikuje dohledání konkrétního výukového materiálu. Na stránkách základních a středních škol totiž není sjednocen formát ani způsob zobrazení informací, každá škola přistupuje ke zveřejnění po svém.  Možnost nelezení konkrétního didaktického materiálu se tak stává poměrně náročným procesem.

Pojďme se konkrétně podívat na ona uložiště DUMů

Prvním z nich je již výše uvedený portál RVP.CZ, který provozuje na adrese http://dum.rvp.cz první uložiště materiálů v česku. Uložiště vzniklo dávno před projekty EU peníze školám a DUMy sbírá již od roku 2008. V současné chvíli má na svém kontě 8500 velmi precizně kontrolovaných a tříděných DUMů. Množství uveřejněných materiálů je nižší vzhledem k náročným publikačním pravidlům zavedeným kvůli udržení kvality publikovaných materiálů na velmi vysoké úrovni.

Druhým zdrojem je specializované uložiště pro materiály určené jednomu konkrétnímu výrobci interaktivních tabulí s názvem Ve škole, na adrese http://veskole.cz, které má na svých stránkách uveřejněno již bezmála 21 500 materiálů, z velké části vzniklých pro konkrétní podporovanou značku interaktivních tabulí.

Nejmladším sourozencem v rodině úložišť je právě portál DUMy.cz. Ten má na svých stránkách k dnešnímu dni uveřejněno více než 100 000 digitálních učebních materiálů, čímž jej lze jednoznačně označit za největší svého druhu v Česku. Významné je, že jde otevřený zdroj přístupný komukoliv z řad pedagogické i laické veřejnosti, navíc využitelný v běžně dostupném programovém vybavení. Na portále tak naleznete jak přípravy na interaktivní tabule vícero výrobců, tak i DUMy vytvořené v kancelářských softwarových balíčcích. Pedagogické materiály uveřejněné na portálu DUMy.cz jsou auditovány pracovníky portálu, následně kategorizovány podle jednotlivých stupňů vzdělávání a odborného zaměření.  Pro snadnou orientaci v databázích je připraveno specifické okno s kvalitním fulltextovým vyhledáváním, které společně s mnoha dalšími pomůckami, jakými jsou například náhledy materiálů a nebo možnost materiály přímo využívat v e-learningovém prostředí (původní české prostředí s názvem iTřída na adrese http://itrida.cz) zvyšují komfort uživatelů nejenom při vyhledávání konkrétních metodických materiálů, ale  v následném použití didaktických materiálů ve výuce.

Portál DUMy.cz je dostupný na adrese http://dumy.cz.

 • Digitální učební materiály (DUMy) – materiály vytvořené v jakémkoliv formátu / softwaru, které se dají využít přímo ve výuce. Částečně nahrazují nebo doplňují klasické učebnice, obsahují i prvky interaktivity a mají reprezentovat inovativní přístupy ke vzdělávání.

 

 • Portál DUMy.cz – portál provozovaný společností BOXED s.r.o. jako bezplatná služba školám ke sdílení DUMů. Portál funguje od března 2011 a za krátkou historii se stal největším uložištěm digitálních učebních materiálů v ČR. Obsahuje více než 100 000 DUMů, diskuzní fórum, generátor citací a online výukový nástroj iTřídu (sociální výuková síť pro učitele a žáky). http://dumy.cz; http://itrida.cz;

 

 • Společnost BOXED s.r.o. je společnost poskytující komplexní služby školám a školským zařízením. Zaměřuje se na poskytování služeb v oblasti informačních technologií a nabízí mimo jiné i neplacenou formu podpory a konzultaci v oblasti vzdělávání školských pracovníků. www.boxed.cz

O Gamba Robert

Gamba Robert
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor učitelství matematika-fyzika. Pracoval ve státní správě na pozici ředitele školského úřadu a vedoucího odboru školství krajského úřadu. Stál na počátku zavádění informačních technologií ve školství, dlouhodobě se věnuje problematice rozvoje lidských zdrojů a celoživotnímu vzdělávání. Je autorem řady úspěšných projektů z této oblasti (RISA Liberec, TECHYes, Trojlístek, Triangl,...) a studií z oblasti školství. Mezi jeho oblíbené aktivity patří vzdělávání dospělých, kolo a běžky.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

 • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

  Číst více »

Katalog řešení

 • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

  Číst více »

Aktivity, konference

 • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

  Číst více »

Rolovat na počátek