Do rukou se nám dostal nejnovější Chromebook 11 od HP, který je založen na výkonné platformě ARM. Podívejte se na srovnání se starým netbookem, měření výkonu a dojmy.
Parametry a kvalita zpracování
Na začátku tohoto měsíce představila společnost HP nový Chromebook 11, který je založen na moderní dvoujádrové platformě ARM od Samsungu.
HP zvolilo pro tento Chromebook jednoduchý a čistý design, který je tvořen především bílou barvou v kombinaci s barevným pogumování, v prodeji tak je několik barevných variant. Dostali jsem jako jedni z prvních možnost osobního vyzkoušení od společnosti Netmail, které tímto děkujeme.
HP Chromebook 11: dvoujádro a displej IPS
Chromebook 11 od Hewlett Packard má uvnitř dvoujádrový čipset Samsung Exynos 5250 Dual (Cortex-15), který pracuje na frekvenci 1,7 GHz a je vyroben 32nm technologii. Čip má integrovanou grafiku ARM Mali-T604 s výkonem přibližně 68 GFLOPS. K dispozici jsou 2 GB operační paměti.
Interní flash paměť má kapacitu 16 GB a předinstalovaným operačním systémem je samozřejmě Chrome OS. Pokud jde o displej, jeho barevné podání je i při ostrých úhlech výborné (60 % gamutu, 300 nit), jedná se o IPS panel s rozlišením 1 366 × 768. Na úhlopříčce 11,6 palců to sice není žádná sláva, ale není to ani nejhorší.
Pozorovací úhly použitého IPS displej jsou skvělé
Kromě WiFi 802.11n a Bluetooth 4.0 je výbava opravdu velmi chudá. Chromebook 11 nemá žádný slot pro micro SD nebo SD kartu, po stranách nenajdete ani HDMI výstup.
Jediná místo kde naleznete otvory, jsou porty na levé straně
Jedině místo s porty je levástrana, kde jsou dva porty USB 2.0 a jeden micro USB port, který slouží nejen pro nabíjení, ale díky technologie SlimProt i pro případný výstup na externí obrazovku.
V prodeji je několik barevných variant
K Chromebooku je velmi malá ale výkonná 15,75W nabíječka, kterou lze díky micro USB rozhraní použít i pro nabíjení dalších zařízení. Pro cestování je to tak ideální kombinace. Pokud máte telefon a tablet také s micro USB, stačí vám pouze tato jediná nabíječka. Nad displejem se nachází standardním VGA webkamera.
Tenký a lehký
Chromebook má sice celé šasi z plastu, jedná se však o velmi příjemně zpracovaný plast s lesklou úpravu, který je uvnitř vyztužen z pevné hořčíkové slitiny. Na spodní straně jsou již zmíněné barevné pogumované plochy, které slouží i jako stabilizace na stole. Na celém šasi nenajdete žádné otvory s šroubky, ani žádné otvory chladiče nebo reproduktorů.
Na zadní straně je svítící barevný proužek, který svítí dle nastavení jasu displeje
Chromebook 11 spoléhá kompletně na pasivní chlazení, takže nevydává při práci vůbec žádný hluk. Reproduktory jsou ukryté pod klávesnicí, takže celý Chromebook vypadá jako jeden kus elegantní a čisté bílé hmoty, která má otvory pouze na levé straně. Hmotnost je 1,04 kg a rozměry pak 25,7 × 19,2 × 1,76 cm.
Srovnání tloušťky s tři roky starým netbookem Asus Eee PC 1005PE
Klávesnice má pohodlné rozložení, ale kvalita je pochopitelně trochu nižší a nelze ji srovnávat s dražšími notebooky. Touchpad je dostatečně velký a jeho odezva je velmi dobrá, což souvisí i s plynulostí práce nebo skrolováním. Chrome OS lze ovládat i gesty, ale chce to trochu cviku.
Klávesnice je pohodlná, ale trochu méně kvalitní
Slabá výdrž
I když HP uvádí výdrž až šest hodin na baterii i při používání, realita je trochu někde jinde. V naprostém klidu kdy není nic otevřené a jas je na polovičním nastavení, se sice výdrž na šest hodin dostane, při prohlížení internetu, což je vlastně jediná činnost, kterou lze v Chrome OS dělat, je reálné vybití baterie do čtyř hodin.
Výdrž je hodně nízká
To je vzhledem k použité platformě ARM poměrně překvapením a těžko říci, zda je problém v 30Wh baterce nebo špatné optimalizaci systému.
V ceně další služby a 100 GB na Google Drive
S Chromebookem 11 od HP získáte i 100GB prostor na Google Drive na 2 roky zdarma, dále 60denní zkušební čas na Google Play Music All Access a 12 připojení pomocí GoGo internet v podporovaných letadlech.
Asi nejzajímavější je nabídka velkého prostoru na Google Drive, která je vzhledem k tomu, že Chrome OS je na Google Drive více méně postavený, poměrně správnou volbou pro spokojenost zákazníka.
- Displej: 11,6″, 1 366 × 768, LED, IPS
- Čipset: dvoujádrový Samsung Exynos 5250 Dual (Cortex-A15)
- Operační paměť: 2 GB
- Flash: 16 GB
- Výbava: WiFi, Bluetooth, 2 × USB 2.0, webkamera, micro USB s videovýstupem, 4G (až příští rok)
- Rozměry, hmotnost: 25,7 × 19,2 × 1,76 cm, 1,04 kg
- Výdrž: přibližně čtyři hodiny při používání, nabíječka micro USB 15,75 W
- Cena, OS: 279 dolarů (přibližně 6 500 Kč s DPH), Chrome OS
Srovnání a testy výkonu
V jednoduchosti je síla
Chromebook 11 je velmi pěkné zařízení, které má za cíl především firmy a nenáročné uživatele, kteří spokojeně využívají webové služby Googlu. Chromebooky mají hlavní výhodu právě ve správě, kterou lze řídit z jednoho místa, vše jednoduše a rychle.
Chromebook otevřete a můžete hned pracovat v Google Docs nebo dalších webových službách
Odpadají tak klasické problémy, které jsou u klasických notebooků a které administrátoři musí řešit. Čím jednodušší zařízení, tím menší problémy. Chrome OS je vlastně pro uživatele ještě jednoduší než třeba takový Android, který má spoustu voleb a možností „někam špatně kliknout“ a něco přenastavit.
Nastavení v prohlížeči se týká Chrome OS
Chromebook pouze otevřete, objeví se přihlašovací okno, zadáte heslo k účtu Google a otevře se vám plocha s prohlížečem Chrome a odkazy na webové aplikace Google Docs a další. Nic víc a vše funguje jak má.
Testy výkonu
Rozhodl jsem se otestovat výkon Chromebooku 11 v několika webových testech zaměřených na procesor a grafiku. A aby bylo možné výsledky alespoň trochu porovnat, naměřil jsem testy i u další zařízení, které v mé multiplatformní domácnosti mám k dispozici. Ve všech případech byly testy spuštěny v nejnovější dostupné verzi prohlížeče Google Chrome, pouze u iOS jsem zůstal u Safari.
- 17palcový notebook Asus K73 (dvoujádrové Pentium B950), Windows 8.1 (2012)
- 15,4palcový MacBook Pro Retina (čtyřjádrový Core i7), OS X 10.9 (2012)
- Asus Eee PC 1005PE (jednojádrový Atom N450) Ubuntu 13.10 (2010)
- iPad 2012 (Apple A5X) iOS 7
- iPhone 5 2012 (Apple A6) iOS 7
Opravdu podivný sendvič přenosných počítačů
Asi nejzajímavější srovnání je starým netbookem z roku 2010 – Asus Eee PC 1005PE. Ve své době (kupován asi za 5 000 korun) to byl netbook s nejdelší výdrží, která byla v reálných podmínkách i přes 11 hodin.
Srovnání tloušťky s iPadem a Asus Eee PC 1005PE
Pár celodenních aktivit jsem s ním v minulosti strávil, takže to mám vyzkoušeno. Právě proto je výdrž Chromebooku 11 poměrně smutná. I tři roky starý netbook se zničenou baterii vydrží stále kolem šesti hodin při použití.
Mezi další zajímavé srovnání patří jistě mobilní zařízení iPad a iPhone, u kterých je vidět výkon především v grafické oblasti.
Na grafickou oblast se zaměřuje například test Fishbowl nebo Particle Accleration, kde je vidět opravdu velký rozdíl. Test Robohornet by měl poskytnout poměrně reálné výsledky výkonu při použití služeb od Google.
Reálným testem který odráží realitu, je načtení stránky Živě.cz. Měřil jsem přibližně deset načtení a uložil nejrychlejší výsledek.
Pokud srovnáme výkon tři roky starého netbooku s Atomem a nejnovějšího Chromebooku 11 s ARM, je vidět nejen menší posun v rámci výkonu procesoru (x86 vs ARM), ale především ve výkonu grafiky.
Je to znát například u přehrávání videa na Youtube, kde si Chromebook 11 sice plynule neporadí s 1080p kvalitou, ale 720p jde relativně plynule byť s trochou výpadků. Starý netbook oproti tomu absolutně nezvládá ani 720p.
Když to ale srovnáme s iPadem z roku 2012 nebo iPhone 5 ze stejného roku, obě zařízení přehrávají v tomto rozlišení video naprosto bez problémů a zcela plynule. Ale Apple se na výkonnou grafiku soustředí už dlouho.
Na krátké video s rychlostí načtení a rychlostí skrolování se můžete podívat zde, hluk vydává pouze aktivní ventilátor starého netbooku.
Tablet nebo Chromebook?
Chromebook 11 od HP je za nízkou cenu kolem 6 500 Kč s DPH (u nás samostatně není v prodeji) velmi dobrý mobilní počítač postavený na „tabletovém“ čipsetu.
Z toho plynou omezení a možnosti. Dobrý displej, šasi i hmotnost kazí pouze nízká výdrž, kterou poráží i moderní tablety a notebooky. Chromebook 11 má ale pozitivní vlastnosti tabletů – je naprosto tichý, okamžitě nastartovaný a připravený k práci.
Zdroj: JAVŮREK, Karel. m.živě.cz [online]. [cit. 24.10.2013]. Dostupný na WWW: http://m.zive.cz/hp-chromebook-11-dojmy-a-testy-novodobeho-netbooku/a-171010/?textart=1