Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Evropská komise dále podpoří cloud computing

Evropská komise dále podpoří cloud computing

Evropská komise sestavila skupinu odborníků, která má vypracovat „bezpečné a spravedlivé podmínky smluv o poskytování služeb cloud computingu“. Jejím smyslem je prý nalézt způsoby, jak co nejlépe řešit obavy spotřebitelů a malých firem, kteří se zdráhají nakupovat služby cloud computingu proto, že smlouvy o poskytování těchto služeb bývají nejasné. Jde o další krok EK na cestě k širšímu využívání potenciálu cloud computingu.

Odborná skupina je součástí iniciativy Komise na posílení důvěry ve služby cloud computingu a využití jeho potenciálu pro podporu ekonomické produktivity v Evropě. Jde prý o jednu z klíčových aktivit v rámci strategie Komise pro cloud computing, která byla přijata v loňském roce a jejímž smyslem je řešit otázky související s cloudovými technologiemi, jež jdou nad rámec právě projednávané společné evropské právní úpravy prodeje.

„Na zasedání Evropské rady minulý týden se lídři EU vyslovili pro vytvoření jednotného trhu se službami cloud computingu. A Komise plní svou povinnost. Pokud by se naplno využily příležitosti, které cloud computing nabízí, znamenalo by to vytvoření 2,5 milionu nových pracovních míst v Evropě a do roku 2020 zhruba jednoprocentní nárůst hrubého domácího produktu EU,“ uvedla Viviane Redingová, evropská komisařka pro spravedlnost, a dodala: „Úkolem odborníků je vytvořit soubor smluvních podmínek, díky kterým budou spotřebitelé a malé a střední podniky službám cloud computingu důvěřovat mnohem více. Na důvěře totiž lze jen vydělat – a občané musí důvěřovat, že služby, které používají, jsou spravedlivé a spolehlivé.“

V odborné skupině pro cloud computing zasedají vedle právníků také zástupci poskytovatelů cloudových služeb, spotřebitelů, malých a středních podniků a odborné veřejnosti. První zasedání skupiny je naplánováno na 19.–20. listopadu 2013 a zprávu by skupina měla předložit na jaře 2014. Hlavní poznatky pak budou začleněny do pracovního dokumentu, kterým bude zahájena široká veřejná konzultace o možném pokroku v oblasti smluv o poskytování služeb cloud computingu uzavíraných spotřebiteli a malými a středními podniky.

Strategie EU v oblasti cloud computingu

Dodejme, že cca před rokem Evropská komise přijala strategii pro „uvolnění potenciálu cloud computingu v Evropě“. Jejím cílem má být rozšíření využívání cloud computingu ve všech odvětvích hospodářství. Úkolem nové odborné skupiny je pomáhat Komisi při hledání způsobů, jak zkvalitnit právní rámec smluv o poskytování služeb cloud computingu uzavíraných spotřebiteli a malými a středními podniky tak, aby jejich důvěra vůči těmto smlouvám vzrostla.

Strategie Komise pro cloud computing se skládá ze tři klíčových oblastí, z nichž jedna má za cíl nalézt bezpečné a spravedlivé podmínky smluv o poskytování služeb cloud computingu. Vzorové smluvní podmínky by pak měly usnadňovat smluvní ujednání mezi poskytovateli služeb cloud computingu a spotřebiteli nebo malými firmami. Přispět mohou i k uplatňování pravidel EU týkajících se ochrany údajů v rozsahu relevantním pro smlouvy o poskytování služeb cloud computingu.

Také návrhy Evropské komise ohledně reformy ochrany údajů, které minulý týden drtivou většinou přijal Evropský parlament, budou zřejmě rámcem, který přispěje k rozvoji služeb cloud computingu. Rychlé přijetí reformy ochrany údajů má podpořit rozvoj jednotného digitálního trhu a přispět k tomu, aby spotřebitelé a malé a střední podniky mohli naplno využívat výhod plynoucích z rozmachu digitálních služeb a cloud computingu.

Zdroj: REDAKCE 2. BusinessIT [online]. [cit. 4.11.2013]. Dostupný na WWW: http://www.businessit.cz/cz/evropska-komise-dale-podpori-cloud-computing.php

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek