Úvodní stránka / Aktuálně / Instalace nové ROM Androidu během pár kliknutí, s CyanogenMod Installer za 10 minut [první ukázka]

Vývojáři z CyanogenMod dodržují své sliby a již brzy se v Google Play objeví aplikace, s jejíž pomocí bude instalace nových ROM Androidu otázkou několika kliknutí. Pojďme se společně podívat, na jakém principu nakonec bude instalátor fungovat.

Před pár dny jsme vás informovali o tom, jak se vývojáři z CyanogenMod rozhodli vytvořit vlastní firmu, což už se jim ostatně povedlo. Investor zaplatil 7 milionů dolarů, společnost vznikla, získala zkušeného ředitele a nyní tvůrce čeká plnění vlastních vizí a plánů, mezi nimiž figuruje mj. tvorba komplexní platformy, schopné konkurovat gigantům Apple a Google.

cm-installer

S vlastní ROM Androidu v CyanogenMod samozřejmě nekončí a vývoj pokračuje. Nejnovějším projektem, týkajícím se nejoblíbenější mobilní platformy současnosti, je jednoduchý instalátor ROMek, který umožní i laické veřejnosti snadno instalovat nové verze CM Androidu. A jak vlastně bude vypadat?

Když CM uveřejnil plány na jednoduchý instalátor, mnozí uživatelé si jej představovali jako aplikaci, kterou si stáhnou z Google Play a pomocí ní bude vše probíhat. Realita je taková jen z malé části, kdy sice opravdu vyjde aplikace na Google Play, ale bude sloužit pouze ke stažení speciálního softwaru do PC. Právě tento stažený program poté umožní upgrade ROM zařízení během pár kliknutí.

Psali jsme o CyanogenMod a Androidu:

cm-installer_03

Kolegové ze serveru Geek.com měli to štěstí a mohli vyzkoušet jednu z prvních neveřejných verzí CyanogenMod Installeru. Jako zařízení posloužil Google Nexus 7 a proces poté zabral příjemných 10 minut. Co je hlavním bonusem, při použití aplikace nebylo nutné instalovat další ovladače, nebo psát příkazy do terminálu. Stačí pomocí USB kabelu mobilní zařízení připojit do PC, zapnout zmíněný instalátor a kliknout na „Další“. Automaticky pak dojde k načtení nové ROM a restartu, viz video níže.

V této fázi zatím tvůrci nemají vyřešené zálohování dat a aplikací, které uživatel, pokud o ně nechce přijít, musí provést sám. Do budoucna bychom se nedivili, kdyby přibyla i zálohovací utilitka, což by vytvořilo jakýsi celek pro snadný přechod na ROMky z dílen CyanogenMod.

Zdroje:

O Radek Švehla

Radek Švehla
Absolvent střední průmyslové školy elektrotechnické. Po ukončení studia se ve své profesní kariéře vždy věnoval komunikačním a informačním technologiím. V posledních deseti letech pracoval pro nadnárodní distributorskou společnost TechData Distribution a byl členem českého zastoupení společnost Acer, významného světového výrobce výpočetní techniky. Aktualně pracuje ve společnosti ITveSkole.cz o.p.s., kde se díky svým bohatým zkušenostem v oblasti ICT podílí na tvorbě a výběru správných školních řešení směřujících k inovaci výuky za využití moderních technologií.