Úvodní stránka / Aktuálně / „Noví lidé, zkušenosti a prostředí“ – Safer Interenet Forum 2013 očima členky mládežnického panelu

Cílem mezinárodní konference Safer Internet Forum 2013, která se konala ve dnech 15. až 18. října 2013 v Bruselu, bylo zapojit mladé lidi, jejich rodiče, prarodiče a pedagogy do aktivit směřující k vytvoření bezpečného internetu pro děti a mládež v Evropské unii. Výstupy z několikadenních diskuzí a workshopů, kterých jsme se zúčastnili, pořadatelé zpracovali a předali odpovědným zástupcům Evropských institucí, zejména Evropské komise, kteří řeší problematiku bezpečnosti internetu. Každá členská země na konferenci vyslala své delegáty – studenty ve věku od 14 do 18 let v doprovodu pedagoga či rodiče. Byla jsem jednou ze skupiny 30 účastníků mládežnického panelu.

Fórum probíhalo čtyři dny, dva dny z nich byly určeny přípravám na konferenci a během dalších dvou dnů se konala samotná konference. Během přípravy na konferenci se konaly samostatné workshopy studentů a rodičů věnované konkrétním tématům, zlepšující bezpečnost na internetu. Závěry z workshopů byly během konference společně diskutovány s odborníky a zástupci různých institucí, kteří v jednotlivých zemích řeší bezpečnost internetu pro mladé lidi.
Hlavními tématy, které jsme během setkání řešili, byly:

• vytipování osob a institucí odpovědných za bezpečný internet pro děti a mladé lidi,
  • definování pravomocí a odpovědnosti institucí a organizací provozující horké linky pro bezpečný internet,
  • nastavení zákonného rámce bezpečného internetu v členských zemích a celé EU,
  • osvěta a prevence rizikového chování mladých lidí, ohrožující jejich bezpečí na internetu a prolínání rizikového chování do soukromého života mladého člověka a jeho rodiny,
  • zapojení mladých lidí pro vzdělávání vrstevníků v oblasti bezpečného internetu,
  • příklady dobré praxe pro bezpečné a užitečné on-line aktivity ve vzdělávání na školách.

DEN PRVNÍ

Po příjezdu na místo konání fóra členové mládežnického panelu měli první pracovní setkání, jehož cílem bylo sblížit se, lépe se seznámit a vyjádřit naše očekávání z konference.

DEN DRUHÝ

Druhý den jsme se odebrali společně s organizátory do ústředí organizace INSAFE. Tam jsme viděli skutečný provoz organizace, vyzkoušeli jsme práci v mediálním prostředí s novými moderními technologiemi. Po úvodní přednášce jsme měli za úkol své nápady pro bezpečný internet tematicky zpracovat a natočit na video. Paralelně rodiče a pedagogové v jiných prostorách diskutovali témata on-line práv a zodpovědností. Velmi přínosnou byla prezentace Ollie Bray ze Skotska, mnohými cenami ověnčeného pedagoga, který studentům a poté i rodičům představil svou práci s moderními on-line technologiemi na školách. Poučný z přednášky byl přístup pedagoga, který dokázal dát touze studentů trávit co nejvíce času na internetu smysluplný směr a využit ji pro inovaci ve vzdělávacích metodách na škole.

Vlevo Ollie Bray na přednášce a vpravo naše skupina v prostorách INSAFE.

DEN TŘETÍ

Třetí den byl považován za vyvrcholení fóra. Hned brzy ráno se pořadatelé, rodiče a delegáti odebrali do velkého sálu hotelu připraveného na konferenci Safer Internet Forum 2013. Dopoledne probíhaly týmové diskuze mezi námi a delegáty z mezinárodních institucí (např. Interpol, Evropské komise) či korporací (např. Google, Telefonica, Facebook, Lego). Workshopy probíhaly paralelně, měli jsme možnost si vybrat z více témat.

Vlevo výsledek mé domácí práce – reflexe mých očekávání z konference, vpravo kresba Ing. Arch. Jaroslava Barana ze Slovenska, iniciátora vzdělávací kampaně pro malé děti v oblasti bezpečného internetu (více na www.ovce.sk)

DEN ČTVRTÝ

Čtvrtý den byl poslední, během kterého se prezentovaly výsledky práce z workshopů, které budou dále písemně zpracované a předané odpovědným institucím. Velká část dne byla věnována především mládežnickému panelu, během kterého mladí lidé prezentovali své poznatky a návrhy pro zlepšení bezpečného internetu. Na závěr konference jsme všichni obdrželi certifikáty potvrzující naši aktivní účast na konferenci.

Závěr:

Účast na konferenci Safer Internet Forum 2013 v Bruselu byla pro mne skvělou zkušeností. Potkala jsem mnoho zajímavých lidí z celé Evropy, sdílela své názory a zkušenosti, poučila se v oblasti bezpečného on-line chování. Zejména jsem zjistila, jak fungují preventivní a vzdělávací programy v jiných zemích Evropské unie, jak je možné zaujmout mladé lidi a přimět je zamyslet se, zda se chovají bezpečně on-line. Myslím si, že zástupci České republiky mají možnost čerpat skvělé zkušenosti ze sousedských zemí pro zlepšení úrovni znalosti mladých lidí v oblasti bezpečného internetu, kde je téma bezpečného internetu často zapracována do běžné výuky ve školách či jako nástavba povinného vzdělávání.

Děkuji zástupcům Národního centra bezpečnějšího internetu za možnost účastnit se této konference.
Karolina Granja

Zdroj: Portál http://www.saferinternet.cz2013 – © Národní centrum bezpečnějšího internetu ISSN 1803-9219

O Radek Švehla

Radek Švehla
Absolvent střední průmyslové školy elektrotechnické. Po ukončení studia se ve své profesní kariéře vždy věnoval komunikačním a informačním technologiím. V posledních deseti letech pracoval pro nadnárodní distributorskou společnost TechData Distribution a byl členem českého zastoupení společnost Acer, významného světového výrobce výpočetní techniky. Aktualně pracuje ve společnosti ITveSkole.cz o.p.s., kde se díky svým bohatým zkušenostem v oblasti ICT podílí na tvorbě a výběru správných školních řešení směřujících k inovaci výuky za využití moderních technologií.