Úvodní stránka / Vzdělávání ITveSkole, o.p.s. / Jaká matematika se ukrývá v pražském orloji?

Jaká matematika se ukrývá v pražském orloji?

V roce 2010 jsme oslavili 600 let vzniku orloje na Staroměstském náměstí v Praze. Přednáška bude o tom, co vše orloj ukazuje a jaké matematické principy a triky k tomu využívá. Zmíníme se i o matematických a astronomických omylech, které provázejí pražský orloj již po staletí. Například před rokem 1979 byla na jeho astronomickém ciferníku nesprávně zakreslena kruhová oblast astronomické noci. Povíme si také o dalších významných kružnicích, jejichž rozměry a umístění na orloji by se daly ještě zlepšit. Dále ukážeme, jaká zajímavá matematika se ukrývá za bicím strojem pražského orloje.

Další ze zajímavých online přednášek včetně prezentace je na stránce http://cas.msite.cesnet.cz/CESNET/Viewer/?peid=d782feb0233a46f7a169dd5cc69cbbca1d. Přednáší Prof. RNDr. Michal Křížek Dr.Sc. z Matematického ústavu AV ČR.

Zdroj: PROF. RNDR. KŘÍŽEK DR.SC., Michal. Týden vědy a techniky [online]. [cit. 14.11.2013]. Dostupný na WWW: http://cas.msite.cesnet.cz/CESNET/Viewer/?peid=d782feb0233a46f7a169dd5cc69cbbca1d