Úvodní stránka / Aktuálně / Učitelé a žáci se seznámili s tajemstvím biologie, chemie a fyzikálních jevů

Učitelé a žáci se seznámili s tajemstvím biologie, chemie a fyzikálních jevů

Ve středu 13. a ve čtvrtek 14. listopadu pořádal Institut rozvoje evropských regionů, o.p.s. konferenci pro pedagogy a žáky vyššího stupně základních škol a nižších tříd gymnázií. Téměř 60 žáků a přes 20 pedagogů ze 6 krajů České republiky shlédlo v premiéře nové metodické filmy chemie, fyziky, biologie a seznámilo se s praktickými cvičeními zaměřenými na objevování tajemství přírodních jevů.

Na dvoudenní konferenci se účastníci seznámili s nově vytvořenými metodikami praktických cvičení biologie, přírodopisu, fyziky a chemie zaměřenými na podporu badatelské činností žáků na základních školách a nižších třídách víceletých gymnázií.

„S využitím těchto metodik máme již bohaté zkušenosti. Všechny byly pilotně odzkoušeny na více jak 20ti školách v České republice. Pedagogové a žáci byli laboratorními pracemi velmi zaujati, ba dá se říci, že nadšeni. Pro pedagogy, jsme pak zorganizovali 12 seminářů, vždy po 4 ve všech předmětech, které byly zaměřené na praktické procvičování metodik. “ uvedl manažer projektu Vladimír Drahoš z Centra vzdělanosti Libereckého kraje.

V průběhu konference se účastníci seznámili s metodikou chemických pokusů, biologického bádání a fyzikálních praktik. První den byl více zaměřen na teorii, druhý den byl věnován praktickým cvičením. Každý pedagog obdržel pro svoji školu metodiky na CD a metodické film na DVD, aby je mohl na školách využívat při výuce.

„Všechny zapojené instituce mají připraven na praktická cvičení bohatý program. Chceme, tak jako jsme to již dělali při seminářích realizovaných pro pedagogy, učitelům dát další impulzy pro výuku.  Pro žáky je pak účast na konferenci motivací k lepším výkonům ve škole. Věříme, že tento zážitek přispěje k podpoře jejich zájmu o přírodovědné obory, a to je také hlavní cíl našeho snažení.“ sdělovala Iva Svobodová, zástupce partnera Institutu rozvoje evropských regionů, o.p.s., který měl na starosti organizaci konference.

Konference probíhala první den od 16 hodin na zámku v Pardubicích, druhý den od rána na půdě Univerzity Pardubice. Premiéra metodických filmů byla otevřena i zájemcům z řad veřejnosti a konala se v aule Arnošta z Pardubice na Univerzitě Pardubice. Konference byla otevřena pro všechny pedagogy a žáky se zájmem o chemii, fyziku, biologii a přírodopis.

Dvoudenní odborná konference byla pořádána v rámci dvouletého projektu „Trojlístek – podpora výuky přírodopisu, biologie, fyziky a chemie žáků ve věku 11 až 15 let“, reg. číslo CZ.1.07/1.1.00/26.0044, který realizovaly v partnerství Centrum vzdělanosti Libereckého kraje (fyzika), Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s. (biologie, přírodopis), Asociace institucí a odborníků transferu znalostí, o. s. (besedy, fyzika), Institut rozvoje evropských regionů, o.p.s. (chemie) a Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR (fyzika).

Výstupem z projektů jsou metodiky 40 chemických pokusů, 20 badatelských aktivit biologie – přírodopisu a 15 sledování a demonstrací fyzikálních, 3 metodické filmy zaměřené na biologii, fyziku a chemii. Během projektu bylo proškoleno180 pedagogů ve využívání metodik ve výuce.

Projekt byl spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

O Gamba Robert

Gamba Robert
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor učitelství matematika-fyzika. Pracoval ve státní správě na pozici ředitele školského úřadu a vedoucího odboru školství krajského úřadu. Stál na počátku zavádění informačních technologií ve školství, dlouhodobě se věnuje problematice rozvoje lidských zdrojů a celoživotnímu vzdělávání. Je autorem řady úspěšných projektů z této oblasti (RISA Liberec, TECHYes, Trojlístek, Triangl,...) a studií z oblasti školství. Mezi jeho oblíbené aktivity patří vzdělávání dospělých, kolo a běžky.