Úvodní stránka / Aktuálně / Zhloupne lidstvo kvůli chytrým telefonům?

Zhloupne lidstvo kvůli chytrým telefonům?

Usínáme s nimi, vstáváme s nimi a někteří nadšenci se bez něj neobejdou ani na toaletě. Chytré telefony. Fenomén, který s přehledem válcuje telefony klasické.

„Prodáme jich hodně. Sice se ještě prodávají i mobily klasické, protože ne každý je technický typ, ale výrobci od nich i přesto víceméně ustupují,“ řekl majitel prodejny s mobilními telefony v centru Liberce Jaroslav Poustevník. Dodal, že mezi nejoblíbenější značky patří Apple. „Ten je ale dost drahý. Cena se pohybuje od 13 000 korun výše. Lidé mají zájem také o Samsungy S3 a S4, jejich cena je kolem 10 000 korun. Ještě je zájem o Nokii Lumia v hodnotě od pěti do osmi tisíc korun,“ doplnil Poustevník.

Ale pozor, podle některých psychologů nás všemožné aplikace odvádějí od soustředění a myšlení do hloubky. Navíc prý hrozí závislost. „Člověk, který má chytrý telefon, tak má vlastně v kapse paralelní svět, který je pouze jeho. Třeba v USA udělali průzkum, ze kterého vyplývá, že za fatální ztrátu považují lidé ve věku od 15 do 40 let ztrátu iPhonu,“ uvedl liberecký psycholog Petr Moos.

Podle rychlého průzkumu Deníku většina lidí chytrým mobilům fandí a podlehla jim. Najdou se ale výjimky. „Hledat věci ,,analogovým“ způsobem je zábavnější. Listovat slovníkem, hledat v pevných jízdních řádech, číst papírové knihy a noviny. K nezaplacení,“ uvedl Ondřej Chytra, který se chytrému telefonu úspěšně vyhýbá.

Zdroj: Liberecký deník

O Gamba Robert

Gamba Robert
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor učitelství matematika-fyzika. Pracoval ve státní správě na pozici ředitele školského úřadu a vedoucího odboru školství krajského úřadu. Stál na počátku zavádění informačních technologií ve školství, dlouhodobě se věnuje problematice rozvoje lidských zdrojů a celoživotnímu vzdělávání. Je autorem řady úspěšných projektů z této oblasti (RISA Liberec, TECHYes, Trojlístek, Triangl,...) a studií z oblasti školství. Mezi jeho oblíbené aktivity patří vzdělávání dospělých, kolo a běžky.