Úvodní stránka / Vzdělávání ITveSkole, o.p.s. / Paměť lze trénovat, inteligenci ne

Paměť lze trénovat, inteligenci ne

Hry, aplikace a webové stránky zaměřené na trénink mozku jsou populární a je jasné proč: kdo by nechtěl zlepšit své mentální schopnosti? Nový výzkum naznačuje, že programy zaměřené na procvičování mozku mohou posílit schopnost udržet v paměti informace, ale nijak nezlepší ten typ inteligence, který nám pomáhá přemýšlet a řešit problémy.Zmíněné objevy publikoval časopis Vědecká psychologie (Psychological Science) vydávaný Asociací pro vědeckou psychologii (Association for Psychological Science).

“Stěží strávíme okamžik na internetu bez toho, aby se nám zobrazila reklama na stránky slibující trénink mozku, zlepšení pozornosti nebo zvýšení IQ”, říká vědec v oboru psychologie a vedoucí výzkumník Randall Engle z Technologického institutu v Georgii. “Tato tvrzení jsou zajímavá zejména pro rodiče dětí, které mají potíže ve škole”.

Podle Engleho jsou zmíněná tvrzení založená na zjištěních, ukazujících na silnou korelaci (závislost) mezi “pracovní paměťovou kapacitou” a “obecnou fluidní inteligencí”. Pracovní paměťová kapacita znamená schopnost udržet informaci v mysli či si ji rychle vybavit, zejména pokud nás něco vyrušuje. Obecná fluidní inteligence je schopnost odvozovat vztahy (hledat souvislosti), komplexně uvažovat a řešit nové problémy.

Celý článek naleznete zde.

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek