Úvodní stránka / Vzdělávání ITveSkole, o.p.s. / Paměť lze trénovat, inteligenci ne

Paměť lze trénovat, inteligenci ne

Hry, aplikace a webové stránky zaměřené na trénink mozku jsou populární a je jasné proč: kdo by nechtěl zlepšit své mentální schopnosti? Nový výzkum naznačuje, že programy zaměřené na procvičování mozku mohou posílit schopnost udržet v paměti informace, ale nijak nezlepší ten typ inteligence, který nám pomáhá přemýšlet a řešit problémy.Zmíněné objevy publikoval časopis Vědecká psychologie (Psychological Science) vydávaný Asociací pro vědeckou psychologii (Association for Psychological Science).

“Stěží strávíme okamžik na internetu bez toho, aby se nám zobrazila reklama na stránky slibující trénink mozku, zlepšení pozornosti nebo zvýšení IQ”, říká vědec v oboru psychologie a vedoucí výzkumník Randall Engle z Technologického institutu v Georgii. “Tato tvrzení jsou zajímavá zejména pro rodiče dětí, které mají potíže ve škole”.

Podle Engleho jsou zmíněná tvrzení založená na zjištěních, ukazujících na silnou korelaci (závislost) mezi “pracovní paměťovou kapacitou” a “obecnou fluidní inteligencí”. Pracovní paměťová kapacita znamená schopnost udržet informaci v mysli či si ji rychle vybavit, zejména pokud nás něco vyrušuje. Obecná fluidní inteligence je schopnost odvozovat vztahy (hledat souvislosti), komplexně uvažovat a řešit nové problémy.

Celý článek naleznete zde.