Úvodní stránka / Aktuálně / Bezpečná a výkonná WiFi síť pro ZŠ Sušice

Bezpečná a výkonná WiFi síť pro ZŠ Sušice

Bezpečná a výkonná WiFi síť pro ZŠ Sušice

Instalace bezdrátové sítě v sušické základní škole v Lerchově ulici.
Filtrování obsahu, provoz více oddělení sítí současně.

Bezpečná a výkonná pro ZŠ Sušice

Základní škola Sušice zaměstnává přes 40 pedagogických pracovníků a denně ji navštěvuje téměř 600 žáků. Škola nabízí i jazykové kurzy pro rodiče s dětmi a širokou veřejnost, takže její lavice čas od času navštěvují i dospělí. Nedávno se také zapojila do programu „EU peníze školám“, který přinesl pedagogům nové notebooky pro podporu výuky. Pro pohodlné připojení k síti bylo potřeba vybudovat kvalitní bezdrátovou síť s přístupem k vnitřním serverům i internetu, která by pokryla Wi-Fi signálem kompletně všechny prostory školy.

„Všichni učitelé byli školou
vybaveni pracovními notebooky.
Pro jejich maximální použitelnost
bylo třeba instalovat také odpovídající
wifi síť. Nyní už tedy učitelé
nejsou omezováni možností používat
pocítač pouze v kabinetu a mohou
pracovat kdekoliv ve škole.
Při výuce mají přístup k materiálům na
sdílených discích a zároveň mohou při
výuce používat připojení k internetu.“
Mgr. Lenka Kopřivová
učitelka informatiky

VÝZVA
kterých se nachází učebny. Hnacím motorem se stala potřeba vyučujících připojit notebooky k síti kdekoli v prostorách školy, a ne pouze v kabinetech, kde se nacházejí LAN přípojky. Díky bezdrátové síti mohou vyučující zvýšit názornost výuky nejen prostřednictvím online dostupných výukových materiálů, ale také snadno přistupovat k materiálům uloženým na školních serverech. Projekt svěřila rada školy firmě pana Ing. Holečka, se kterým již dlouhodobě úspěšně spolupracuje pří správě školních počítačů a IT infrastruktury. Firma je nejen certifikovaným partnerem společnosti ZyXEL, ale disponuje také certifikací „ZyXEL Certified Network Engineer“, která představuje záruku kvalitních technických znalostí v oblasti konfigurace a správy síťových technologií ZyXEL. Síť měla být určena pouze pro učitele s notebooky, nikoli pro studenty. Učitelé rovněž požadovali přístup na bezdrátovou síť ze svých soukromých zařízení, Vzhledem k bezpečnostním rizikům, která plynou z otevřeného přístupu na školní servery, byla pro tento scénář spuštěna další Wi-Fi síť s odlišným SSID a jinou bezpečnostní politikou. Pro připojení studentů a návštěvníků školy k internetu je určena bezdrátová síť vybudovaná již před dvěma lety, jež měla zůstat zachována. Je provozována na jediném AP NWA-3100 dostupném ve vestibulu školy. Síť nevyžaduje přihlášení a kromě omezení rychlosti na 256 Kbit/s oběma směry aplikuje také filtrování obsahu.

REALIZACE
Počátkem ledna roku 2011 proběhlo měření signálu, aby bylo možné dosáhnout co možná nejlepšího pokrytí prostor školy. Na základě těchto výsledků přistoupila firma k realizaci, která proběhla na přelomu února a března téhož roku. Vzhledem k zastaralé infrastruktuře školy bylo nejprve vyměněno všech 6 instalovaných switchů za zařízení ZyXEL GS2200-24, jež umožnila nasazení pokročilých technologií, včetně virtuálních sítí VLAN. Každý z učebních pavilonů byl dále osazen switchem ZyXEL ES-2024PWR pro připojení přístupových bodů. Díky technologii PoE nemusí být přístupové body externě napájeny – o jejich zásobení elektrickou energií se postará přímo switch. Na pokrytí obou učebních pavilonů stačilo rozmístit 14 přístupových bodů ZyXEL NWA 3160 kategorie „Business Wi-Fi“ s možností vysílání většího počtu SSID identifikátorů a podporou VLAN. Firma volila tyto přístupové body také z důvodu snadné centrální správy s přehledem nad jednotlivými přístupovými body. Síť určenou pro učitelské notebooky zabezpečuje kontrola MAC adres zařízení a sdílený WPA2-PSK klíč. Na odlišném SSID je také provozována síť pro soukromá zařízení učitelů, kterou chrání WPA2-PSK klíč – přistupovat na internet prostřednictvím této sítě lze přitom pouze s omezenou rychlostí. Vzhledem k počtu switchů nalezlo v síti uplatnění také aktivní řešení ZyXEL Enterprise Network Center pro centralizovanou správu všech aktivních prvků, včetně přístupových bodů a firewallu. Přístup k internetu je v celé škole omezen zásluhou Content Filteringu (filtrování obsahu), zároveň jsou na firewallu ZyWALL USG-200 aktivována restriktivní pravidla a blokovány všechny sociální sítě, pornografie a další potenciálně nebezpečné stránky.

INSTALOVANÁ ZAŘÍZENÍ:
• USG 200: Komplexní bezpečnostní brána pro velké a střední firmy. K jejim přednostem patří výkonný VPN koncentrátor. Možnost provozu antispamu, antiviru. Funkce blokování stránek pro dospělé a jiného nežádoucího obsahu internetu.
• NWA – 3160: Bezdrátový přístupový bod pro standardy 802.11a nebo 802.11a/b/g s až patnácti nepřekrývajícími se kanály (nad regulační doménou).
• NWA – 3100:  Přístupový bod standardu 802.11 a/b/g/ zajištuje možnost připojení zařízení na WiFi signál v prostorách školy. Zabezpečení připojení WPA2, PoE napájení.
• 2x PoE switch ES2024-PWR: Výkonný switch, ke kterému jsou připojené jednotlivé AP. Vyniká jednoduchou konfigurací a množstvím pokročilých funkcí, včetně QoS, agregace, zvládá monitoring a analýzu sítě. Díky technologii PoE dokáže napájet jednotlivé AP.
• 6x GS2200-24: Gigabitový switch, který má kompletní funkce pro přepínání na 2. vrstvě a certifikaci IPv6.

Zdroj: http://www.zyxel.com/cz/cs/solutions/success_story_20130328_481847.shtml

O Radek Švehla

Radek Švehla
Absolvent střední průmyslové školy elektrotechnické. Po ukončení studia se ve své profesní kariéře vždy věnoval komunikačním a informačním technologiím. V posledních deseti letech pracoval pro nadnárodní distributorskou společnost TechData Distribution a byl členem českého zastoupení společnost Acer, významného světového výrobce výpočetní techniky. Aktualně pracuje ve společnosti ITveSkole.cz o.p.s., kde se díky svým bohatým zkušenostem v oblasti ICT podílí na tvorbě a výběru správných školních řešení směřujících k inovaci výuky za využití moderních technologií.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek