Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Pomohou kvantové počítače rozluštit nezodpovězené otázky tajemného světa molekul?

Pomohou kvantové počítače rozluštit nezodpovězené otázky tajemného světa molekul?

Kvantové počítače představují jednu z nejrychleji se rozvíjejících disciplín současného výzkumu, která přitahuje stále více pozornosti široké veřejnosti. Důvodem je, že uchování a zpracování informace na úrovni mikrosvěta (např. na úrovni atomů, či fotonů), kde platí zákony kvantové mechaniky, může přinést obrovské zrychlení při řešení konkrétních výpočetních úloh. Mezi tyto úlohy patří mimo jiné přesné výpočty a simulace molekul (stavebních kamenů živé hmoty), které jsou na klasických počítačích pro svou enormní výpočetní náročnost nerealizovatelné.

Kvantové počítače nám tak dávají příslib posunutí hranic poznání v oblasti chemie, např. při návrhu nových léčiv, či materiálů. V přednášce se nejprve seznámíme se základy kvantové mechaniky, která na první pohled může působit poněkud zvláštním dojmem. Dále pak osvětlíme základní principy kvantových počítačů a ukážeme jejich možné využití pro studium vlastností molekul. Na závěr se podíváme, jak by takové počítače v budoucnu mohly vypadat.

Další za zajímavých přednášek ke stažení zde. Přednáší RNDr. Libor Veis Ph.D., Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.

Zdroj: RNDr. VEIS Ph.D, Libor. Týden vědy a techniky [online]. [cit. 18.12.2013]. Dostupný na WWW: http://cas.msite.cesnet.cz/CESNET/Viewer/?peid=38f7652e576e48a3b74811955becf2941d

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek