Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Pomohou kvantové počítače rozluštit nezodpovězené otázky tajemného světa molekul?

Kvantové počítače představují jednu z nejrychleji se rozvíjejících disciplín současného výzkumu, která přitahuje stále více pozornosti široké veřejnosti. Důvodem je, že uchování a zpracování informace na úrovni mikrosvěta (např. na úrovni atomů, či fotonů), kde platí zákony kvantové mechaniky, může přinést obrovské zrychlení při řešení konkrétních výpočetních úloh. Mezi tyto úlohy patří mimo jiné přesné výpočty a simulace molekul (stavebních kamenů živé hmoty), které jsou na klasických počítačích pro svou enormní výpočetní náročnost nerealizovatelné.

Kvantové počítače nám tak dávají příslib posunutí hranic poznání v oblasti chemie, např. při návrhu nových léčiv, či materiálů. V přednášce se nejprve seznámíme se základy kvantové mechaniky, která na první pohled může působit poněkud zvláštním dojmem. Dále pak osvětlíme základní principy kvantových počítačů a ukážeme jejich možné využití pro studium vlastností molekul. Na závěr se podíváme, jak by takové počítače v budoucnu mohly vypadat.

Další za zajímavých přednášek ke stažení zde. Přednáší RNDr. Libor Veis Ph.D., Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.

Zdroj: RNDr. VEIS Ph.D, Libor. Týden vědy a techniky [online]. [cit. 18.12.2013]. Dostupný na WWW: http://cas.msite.cesnet.cz/CESNET/Viewer/?peid=38f7652e576e48a3b74811955becf2941d