Úvodní stránka / Aktuálně / Co přinesou Windows Phone 8.1? Notifikace, hlasového asistenta i lepší multitasking

Nová verze mobilního operačního systému Windows Phone 8.1 Blue má být odhalena v prvním čtvrtletí příštího roku a podle nových informací nabídne novou lištu notifikací nebo hlasového asistenta podobného Siri od Applu.

Samotných aktualizací pro Windows Phone 8 už bylo zřejmě dost, tento mobilní operační systém se totiž v příštím roce dočká nové verze stejně, jako jeho bráška Windows 8 letos v říjnu. Internetem už začínají prosakovat první informace o tom, jaké novinky systém Windows Phone 8.1 přinese, a my si teď zmíníme ty prozatím nejočekávanější.

Windows Phone 8.1 - img5

Narozdíl od konkurenčních operačních systémů vypadá uživatelské prostředí Windows Phone velmi odlišně, funkcemi se ale všechny platformy pomalu ale jistě sjednocují. Po vzoru jiných mobilních systémů bychom tak měli i ve Windows Phone 8.1 naleznout nové notifikační centrum ukryté pod horní vysouvací lištou. Záležet pak bude na tom, zda roletku vytáhneme jen částečně pro rychlé nastavení, nebo úplně přes celý displej, kdy zobrazíme kompletní historii oznámení. Notifikace se budou ukazovat také na uzamčené obrazovce v podobě malých ikonek s číslem.

Windows Phone 8.1 - img4

Další novinkou by mělo být vylepšené hlasové ovládání a jakýsi osobní asistent v jednom. Stejně jako Siri u Applu nebo Now od Googlu vám tedy práci s telefonem usnadní asistentka jménem Cortana (ano, jmenovkyně postavy ze hry Halo). Měla by nabídnout mnohem lepší interakci i personalizaci systému než stávající Bing Search, a samotné vyhledávání bude kontextově vázáno k aktuální poloze přístoje nebo k jiným dostupným informacím.

Windows Phone 8.1 - img3Windows Phone 8.1 - img2

Očekáváno je také vylepšené nastavení systému s nezávislým ovládáním hlasitosti médií a vyzvánění hovoru, inovovaný multitasking (možná s podporou více oken pro lepší využití velkých mobilních obrazovek), podpora virtuálních sítí VPN a přibudou rovněž nové aplikace v systému, jako jsou například Xbox Music nebo Xbox Video. Microsoft chce vývojářům umožnit také snadnější portaci aplikací z Windows a po vydání nové verze systému bude mít jeho API společných 77 % kódu s desktopovými Windows 8.1 (namísto 30 % v současnosti).

Windows Phone 8.1 - img1

Známý twitterový účet @evleaks přišel také se zprávou, podle které nabídne nová verze Windows Phone 8.1 Blue přídavnou černou lištu s navigačními tlačítky systému, jako tomu bylo nově u čtyřkového Androidu. Záležet tak bude pouze na samotných výrobcích, zda na svůj přístoj umístí hardwarová či senzorová tlačítka nebo vyhradí prostor pro tuto novou lištu na displeji. Jak ale můžeme vidět u mobilních telefonů obecně, jakákoli tlačítka pod displejem už začínají vycházet z módy a spolehat se tak začíná pouze na dotykové ovládání systému čistě skrze displej.

Těšíte se na novou verzi operačního systému Windows Phone? A preferujete raději tlačítka na displeji nebo běžná hardwarová?

Zdroje:

O Radek Švehla

Radek Švehla
Absolvent střední průmyslové školy elektrotechnické. Po ukončení studia se ve své profesní kariéře vždy věnoval komunikačním a informačním technologiím. V posledních deseti letech pracoval pro nadnárodní distributorskou společnost TechData Distribution a byl členem českého zastoupení společnost Acer, významného světového výrobce výpočetní techniky. Aktualně pracuje ve společnosti ITveSkole.cz o.p.s., kde se díky svým bohatým zkušenostem v oblasti ICT podílí na tvorbě a výběru správných školních řešení směřujících k inovaci výuky za využití moderních technologií.