Úvodní stránka / Aktuálně / Počítače v domácnostech: mírně zaostáváme za Slovenskem i za Evropou

Počítače v domácnostech: mírně zaostáváme za Slovenskem i za Evropou

Počítače už patří k životu dvou třetin domácností. Připojení k internetu i potřebnou techniku vlastnily v letošním roce už více než dvě třetiny domácností. Podle údajů Českého statistického úřadu disponuje počítačem 68 % domácností, zastoupení internetu je o jeden procentní bod nižší. Je proto možné konstatovat, že tam, kde najdete počítač, používají lidé i internet.

K čemu nejčastěji lidé v České republice požívají internet? Nejpoužívanějším způsobem je jednoznačně elektronická korespondence, vyhledávání informací o zboží a službách a čtení on-line zpráv. Zajímavé je, že už více než jedna třetina obyvatel České republiky nakupila přes internet, a to buď nějaké zboží anebo internet použila k objednávce služeb. Zajímavé je srovnání, protože před deseti lety byl tento údaj desetkrát menší. Počet nakupujících totiž každý m rokem stoupá o 300 tisíc a letos dosáhl hodnoty vyšší než tři miliony. Pro nakupování používají internet častěji mladší anebo vzdělanější lidé.

K velké oblibě patří nakupování přes internet u maminek na mateřské dovolené. Nejčastěji nakupovaným zbožím se řadí oblečení, obuv a módní doplňky, následují vstupenky na kulturní a sportovní akce.

Jednoznačně platí, že ve využívání internetu jednoznačně vedou mladší věkové skupiny, ale každoročně se zvyšuje podíl uživatelů mezi seniory. Častějšími uživateli internetu jsou muži.

Je zajímavé, že drtivá většina domácností je k internetu připojena vysokorychlostně. Původně nejrozšířenější připojení prostřednictvím telefonních linek už využívají pouhá 4 procenta domácností. Počet bytů s Wi-Fi připojením se zvýšil z 22 na 50 procent, množství domácností s připojením přes ADSL nebo kabelovou televizi naopak mírně kleslo na 22 a 21 procent.

Začali jsme srovnáním se sousedy a s Evropou. V roce 2012 vzhledem k rozšíření počítačů v domácnostech Češi mírně zaostávají za průměrem Evropské unie: 72,5 ku 77,9 procenta. V případě rozšíření vysokorychlostního internetu se však k unijnímu průměru 71,9 procenta již přiblížili. V obou srovnávacích kategoriích Čechy předstihli Slováci. Ale podle sdělení odborníků jsou však údaje ze Slovenska spíše diskutabilní.

Pokud jde o republiková data, v roce 2012 bylo nejvíce domácností s internetem ve Středočeském kraji včetně Prahy a Jihomoravském kraji. Jde o území s velkými městskými centry. Na opačném konci žebříčku skončily Liberecký a Zlínský kraj.

Informační zdroj: E15.cz

O Gamba Robert

Gamba Robert
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor učitelství matematika-fyzika. Pracoval ve státní správě na pozici ředitele školského úřadu a vedoucího odboru školství krajského úřadu. Stál na počátku zavádění informačních technologií ve školství, dlouhodobě se věnuje problematice rozvoje lidských zdrojů a celoživotnímu vzdělávání. Je autorem řady úspěšných projektů z této oblasti (RISA Liberec, TECHYes, Trojlístek, Triangl,...) a studií z oblasti školství. Mezi jeho oblíbené aktivity patří vzdělávání dospělých, kolo a běžky.