Úvodní stránka / Aktuálně / Dostali jste nový telefon? Přesuňte do něj kontakty, zprávy a data z toho starého

Stovky kontaktů, data a tisíce SMS zpráv nemusí vzít s pořízením nového železa za své. Pojďme si ukázat, jak provést export a import u nejpoužívanějších platforem a říci k tomu několik tipů.

Nový mobilní telefon pod stromečkem jistě nalezl nemalý počet čtenářů. Ne každý se ale při přechodu spokojí s pouhým přesunutím SIM karty. Především majitelé starších karet mají kvůli kapacitě spoustu kontaktů uložených v paměti telefonu samotného. Najdou se i tací, co navíc chtějí zachovat staré textové zprávy, záznamy v kalendáři a samozřejmě uložená data.

mobil_zaloha

My si zde ukážeme pouze obecný postup, článek si ani neklade za cíl obsáhnout všechny myslitelné platformy a zařízení.

Stejná značka a platforma, zde je přechod snadný

Nejjednodušší situaci budou mít uživatelé stejných platforem a značek. Výrobce často dodává speciální aplikace, které po připojení telefonu k počítači umožní zálohovat zprávy, kontakty, kalendář a spoustu dalšího. V takovém případě stačí synchronizaci s počítačem provést a poté jen připojit nové zařízení, do kterého vše nahrajeme.

zaloha_dat_telefon

Androidů bude pod stromečkem asi nejvíce

U oblíbeného Androidu stačí nezávisle na výrobci použít některou ze zdarma dostupných aplikací. U kontaktů a kalendáře by mělo (pokud máte synchronizaci zapnutou – Nastavení > Účty a synchronizace > Automatická synchronizace) dojít po přihlášení na novém zařízení k jejich automatickému stažení. Pokud ne, dostupné aplikace poslouží stejně dobře.

android_evoluce_key_lime_pie

Pro zálohu a obnovení kontaktů, SMS, historie volání, oblíbených položek, aplikací a kalendáře postačí jediná aplikace, například ta následující, jež je navíc zdarma:

Software vybraných výrobců pro synchronizaci a zálohování:

• Sony (Sony Ericsson) – PC Companion stahujte zde
  • Nokia – Nokia Suite stahujte zde (na stránce vyberte označení vašeho zařízení)
  • LG – PC Sync stahujte zde (na stránce hledejte „PC Sync“, kde stačí vybrat )
  • Apple – iTunes stahujte zde
  • Samsung – Kies stahujte zde

Univerzální cestou pro import a export kontaktů a zpráv pro většinu zařízení je formát souboru CSV (Comma-separated values – hodnoty oddělené čárkou). Jedná se o jednoduchý soubor, kde jsou vyexportované hodnoty v textovém formátu. Většina výše zmiňovaných nástrojů umožňuje export právě v CSV. Stejné je to i s importem, kdy stačí vytvořenou *.csv zálohu nahrát do nového přístroje prostřednictvím speciálních aplikací pro daný telefon, nebo přes klienta v počítači.

backup-restore-vCenter
Tip: pokud volba CSV chybí, často zde bývá export do mailového klienta Outlook. Z něj lze následně provést export do nespočetného množství formátů.

Pokud tedy máte např. starší telefon Nokia, stačí nainstalovat příslušný software (Nokia Suite), připojit zařízení a provést synchronizaci. V možnostech exportu v horním menu pak nechybí výstup ve formátu CSV, do nějž lze exportovat jak kontakty, tak SMS zprávy.

Import hodnot v CSV do Androidu

Pro import z jiných zařízení není problémem využít bezplatné nástroje z Google Play. Postačí vytvořený CSV (nebo např. XML) soubor se zálohou a k němu adekvátní aplikace.

Ve vyhledávání v marketu stačí hledat pojmy jako „csv restore„, „contacts import“ apod.

TIP: Paměťová karta se v novém zařízení hlásí jako poškozená?

Pokud pouze vezmete kartu ze starého zařízení a vložíte jí do nového, může nastat situace, kdy bude hlásit problém. Například při nedávném přechodu ze symbianové Nokie hlásil Android v Xperia Go „Poškozená karta, proveďte její formát“. Není nutné propadat panice. Jednoduchým řešením je záloha dat do počítače, provedení formátu prostřednictvím telefonu (případně počítače) a opětovná obnova.

how-to-fix-damaged-sd-card-android

Cest pro přechod je samozřejmě více a u větších výrobců a platforem nebývá problémem. Horší situace může nastat u opravdu starých zařízení. Vyhledávač je v podobných případech neocenitelným pomocníkem. Pokud máte vlastní tip, jak provést jednoduchou migraci na nový telefon, určitě jej neváhejte zmínit v diskuzi. Ty nejzajímavější vybereme a budeme citovat v článku.

Zdroj:

O Radek Švehla

Radek Švehla
Absolvent střední průmyslové školy elektrotechnické. Po ukončení studia se ve své profesní kariéře vždy věnoval komunikačním a informačním technologiím. V posledních deseti letech pracoval pro nadnárodní distributorskou společnost TechData Distribution a byl členem českého zastoupení společnost Acer, významného světového výrobce výpočetní techniky. Aktualně pracuje ve společnosti ITveSkole.cz o.p.s., kde se díky svým bohatým zkušenostem v oblasti ICT podílí na tvorbě a výběru správných školních řešení směřujících k inovaci výuky za využití moderních technologií.