Úvodní stránka / Produkty a řešení / Linux v roce 2013: bude 2014 rokem open-source?

Linux v roce 2013: bude 2014 rokem open-source?

Co čeká Linux v roce 2014?

Linux a open-source obecně má/mají za sebou další úspěšný rok. Android stále roste, přicházejí i nové linuxové systémy jako Ubuntu Phone, Firefox OS, Tizen, Chrome OS a další. Linux je v automobilech, letadlech, superpočítačích, smart hodinkách, vesmírných stanicích a družicích, je zkrátka všude, včetně ~1 % desktopových počítačů. Troufnu si tvrdit, že neexistuje v České republice nikdo, kdo by nepřicházel pravidelně do styku s Linuxem, ať již ve svých vlastních zařízeních, nebo na poště, při nákupu v COOPu a mnoha dalších místech.

n7-ubuntuFirefox OS

Za letošní rok se celé open-source hnutí hodně posunulo. Pro rok příští, 2014, neočekávám nic menšího, než to samé, spíše ale vše poběží ještě rychleji, na desktopech třeba díky Valve, v superpočítačích možná díky novému OpenCL 2.0, ve smartphonech a tabletech pochopitelně díky Googlu a Androidu a tak by se dalo pokračovat.

Přímo nějakou velkou revoluci ale nečekejme. Bude zajímavé, tak jako všechny předchozí roky, sledovat vývoj ovladačů pro grafické procesory, bude zajímavé sledovat, jak poběží Linux na Intel „Broadwellu“, bude zajímavé sledovat, jak si povede s APU od AMD. A bude hodně zajímavé sledovat ARM a zařízení na něm postavená.

Broadwell slide

Určitě přijdou další nové verze desktopových prostředí vylepšující své aplikace a provázanost se současným internetem, který z velké části stojí na cloudových službách. Vyhraje to u Linuse i pro rok 2014 spíš GNOME, nebo vezme na milost chystané KDE5 či jiný desktop? A kam se vyvine prostředí Unity, příští rok již definitivně běžící na Miru, s fallbackem na XMir pro aplikace nepřepsané z X Serveru? A co FreeBSD, jehož verze 10.0 se pomalu blíží? Uvidíme.

Myslím, že jsem již zmínil vše podstatné, takže za sebe i celou redakci přeji veselé svátky a hezký nový rok. Ještě se uvidíme v několika dalších rekapitulacích toho letošního, ale hned po nové roce budeme opět s kolegy brousit klávesnice, protože nás čeká monstrakce CES 2014.

Tento článek byl napsán v …:

Gedit 3.6.2
Celý článek naleznete zde.

O Radek Švehla

Radek Švehla
Absolvent střední průmyslové školy elektrotechnické. Po ukončení studia se ve své profesní kariéře vždy věnoval komunikačním a informačním technologiím. V posledních deseti letech pracoval pro nadnárodní distributorskou společnost TechData Distribution a byl členem českého zastoupení společnost Acer, významného světového výrobce výpočetní techniky. Aktualně pracuje ve společnosti ITveSkole.cz o.p.s., kde se díky svým bohatým zkušenostem v oblasti ICT podílí na tvorbě a výběru správných školních řešení směřujících k inovaci výuky za využití moderních technologií.