Úvodní stránka / Aktuálně / Velký pohled na mobilní operační systémy v roce 2013: Android a ti druzí aneb jak vypadá rodící se konkurence nejpopulárnějších OS?

Android, iOS, Windows Phone, Sailfish OS, Blackberry, Firefox OS, Tizen, Bada, Ubuntu… Na mobilním trhu bylo letos živo! Pojďme se společně ohlédnout za tím nejzajímavějším v oblasti mobilních operačních systémů a také nahlédnout pod pokličku roku 2014.

Výrobci chrlí na trh jedno mobilní zařízení za druhým a pomalu by se zdálo, že lidé nechtějí nic jiného než Android a o něco méně také iOS. Není to tak úplně pravda a právě rok 2013 byl na nové mobilní platformy opravdu bohatý. Nadvláda zeleného mužíčka se však dostala do takové fáze, kdy to ostatní budou mít velice těžké.

Top-10-Smartphone’s-search-by-users-in-2013

Ohlédněme se společně za tím, co jednotlivé mobilní systémy slibovaly a jak se jim v průběhu roku dařilo. Zmínit se pokusíme jen to nejdůležitější, abyste nebyli zahlceni spoustou nepodstatných informací. Rozebírat budeme až na výjimky hlavně systémy samotné, nikoli jednotlivá zařízení, která dorazila na trh. Jak tedy vypadal rok 2013 na poli mobilních OS?

Kralování zeleného mužíčka pokračuje, boduje hlavně v chytrých telefonech

Linuxový operační systém Android měl letos doslova na růžích ustláno. Obrovská obliba mezi uživateli a výrobci jen upevnila jeho dominantní pozici, která v listopadu 2013 podle IDC znamenala přibližně 80% podíl na světových prodejích smartphonů. Tato čísla se dle různých analytických zdrojů tradičně liší (některé používají jiné metodiky nebo nerozlišují tablety a smartphony), ale vystačit si můžeme s tím, že je Android podle většiny z nich nejpopulárnějším mobilním systémem, následovaný iOS od Apple.

android-connected-fragmentation

Růst Androidu musel být na úkor jiné platformy, konkrétně na úkor zmíněného iOS, který společně s BlackBerry část podílu ztratil. Velkým překvapením je v tomto ohledu Windows Phone od Microsoftu, který postupně zvyšuje svůj podíl a oproti minulému roku si polepšil o vysokých 156 %, výrobci tak prodali přibližně dvaapůlkrát více smartphonů. Budeme-li vycházet čistě z prodejů smartphonů, měl Windows Phone v listopadu podíl 3,6 procenta, viz tabulka níže.

statistiky

Ostatní mobilní operační systémy, hlavně ty nové, mají v tuto chvíli výrazný odstup a nedá se hovořit o tom, že by se jednalo o podstatnou hrozbu. Jejich vyhlídky, ať už jsou jakékoli, si rozebereme u každého zvlášť.

Celý článek naleznete zde.

Zdroj: CD-R server s.r.o. [cit. 30.12.2013]. Dostupný na WWW: http://cdr.cz/clanek/mobilni-operacni-systemy-v-roce-2013

O Radek Švehla

Radek Švehla
Absolvent střední průmyslové školy elektrotechnické. Po ukončení studia se ve své profesní kariéře vždy věnoval komunikačním a informačním technologiím. V posledních deseti letech pracoval pro nadnárodní distributorskou společnost TechData Distribution a byl členem českého zastoupení společnost Acer, významného světového výrobce výpočetní techniky. Aktualně pracuje ve společnosti ITveSkole.cz o.p.s., kde se díky svým bohatým zkušenostem v oblasti ICT podílí na tvorbě a výběru správných školních řešení směřujících k inovaci výuky za využití moderních technologií.