Úvodní stránka / Vzdělávání ITveSkole, o.p.s. / Ministerstvu školství se v loňském roce dařilo čerpat eurodotace

Ministerstvu školství se v loňském roce dařilo čerpat eurodotace

Rok 2013 byl pro čerpání evropských dotací klíčovým. Došlo totiž k souběhu tzv. „pravidel n+2 a n+3“, což znamenalo zvýšenou administrativní zátěž na pracovníky ministerstva školství. Podle uvedených pravidel bylo nutno vyčerpat předem stanovenou výši dotací, v opačném případě již nepůjde zbytek částky dále využít a zůstane tak Bruselu.

Operačním programu Výzkum, vývoj a inovace byly doposud do Bruselu předloženy k proplacení projekty za 21,78 miliardy korun. Pravidlo n+3/n+2 bylo pro rok 2013 finálně překročeno o 3,26 miliardy korun (při kurzu 27,35 Kč/EUR).

Považuji za úspěch, že se v operačním programu zaměřeném na výzkum a inovace v oblasti vědy podařilo tak výrazně překročit stanovený limit čerpání. Investice do těchto oblastí jsou totiž pro rozvoj České republiky a její konkurenceschopnost výjimečnou příležitostí, která se nebude opakovat,“ uvedl ministr školství Dalibor Štys.

Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost bylo doposud Bruselem proplaceno 22,72 miliardy korun.  Pravidlo n+3/n+2 tak bylo splněno na 89 %. V tomto případě se tedy nepodařilo dočerpat částku ve výši 2,8 miliardy korun.

Jedná se o mnohem optimističtější číslo, než jsme očekávali. V polovině roku 2012 jsme totiž předpokládali ztrátu za loňský rok ve výši až pět miliard korun. Nakonec se tuto částku podařilo snížit téměř o polovinu, což považuji v dané situaci za velmi dobrý výsledek. Zvýšené tempo čerpání a fungující akční plán byly kladně ohodnoceny i ze strany Evropské komise,“ dodal Michal Zaorálek, náměstek ministra zodpovědný za řízení operačních programů.

Mgr. Hynek Jordán
Manažer komunikace OP VK
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Odbor vnějších vztahů a komunikace