Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Veletrh BETT Show 2014

Veletrh BETT Show 2014

00-bettModerní vzdělávání s využitím ICT opět o krůček dále
aneb Další inspirace pro české školství z veletrhu BETT Show 2014.

Opět se sešel rok s rokem a konec ledna již tradičně patřil největšímu a nejznámějšímu veletrhu zaměřenému na vzdělávání v základních a středních školách – BETT Show 2014 („British Educational Training and Technology Show“). Původně „lokální“ britská konference narostla za 30 let své existence (letošní ročník byl jubilejní 30.) do nadnárodního veletrhu mimořádných rozměrů, kterého se účastní vystavovatelé i návštěvníci z opravdu celého světa.

Veletrh BETT Show v loňském roce opustil stařičkou výstavní halu Olympia v západolondýnské čtvrti Kensington a letos se již podruhé konal v moderním výstavním areálu ExCeL London nacházejícím se mezi stanicemi Custom House a Prince Regent nadzemní železnice DLR v moderní, dynamicky se rozvíjející oblasti Docklands (zcela nově budovaná městská čtvrť o ploše několika čtverečních kilometrů v oblasti bývalých lodních doků v zákrutech řeky Temže východně od centra Londýna). Nový výstavní prostor přinesl nejenom větší výstavní plochu (letošní veletrh se konal na ploše přibližně 4.500 m2 a to ještě mají organizátoři druhou polovinu haly ExCeL v záloze pro další růst J), ale zejména lepší dopravní dostupnost a prostornější a modernější zázemí (parkování, šatny, restaurace, …).

00-excel

Naše dvoučlenná mise ITveSkole.cz, o.p.s. měla před sebou opět jasný cíl: hledat a nalézt na veletrhu další inspirativní trendy ve vzdělávání, zajímavé technologické novinky a inovace v používaných technologií, které by pomohly obohatit vzdělávání s využitím ICT v českých a moravských školách.

Veletrh BETT Show se při srovnání s našimi předchozími návštěvami neustále proměňuje. I když je tento veletrh vzdělávání jednoznačně zaměřen na vzdělávání s využitím ICT, přesto je každý rok na první pohled vidět úbytek vystavovatelů z řad výrobců a distributorů HW. Rozhodně jsme letos viděli mnohem méně „pouhých“ výrobců nebo prodejců dataprojektorů, dotykových tabulí, rámečků k velkoplošných obrazovkám a již vůbec nemluvě o výrobcích a prodejcích tak „běžných věcí“ jako jsou PC, notebooky a tablety. Jejich místa však zaujímá čím dále tím více společností, které přinášejí nejen zajímavý vzdělávací obsah, ale zejména SW prostředí, aplikace, nástroje a „postupy“ pro vlastní vzdělávání, práci se žáky a studenty, sdílení vzdělávacích matriálů a dokumentů, domácí přípravu učitelů i žáků, spolupráci v hodinách i mimo školu a pokrývají celý vzdělávací cyklus.

    51-class

61-touchtable

Tento trend je podpořen obrovským množstvím průběžně pořádaných přednášek, seminářů a workshopů v mnoha oblastech a tematicky zaměřených konferenčních prostorech. To vše doplňují stovky kratších prezentací jednotlivých vystavovatelů v jejich vlastních „přednáškových prostorách“ v jednotlivých stáncích. V průběhu 3 a ½ dne veletrhu BETT Show 2014 bylo uspořádáno více než 250 oficiálních seminářů a workshopů a nepočítaně zmíněných prezentací a workshopů vystavovatelů.

Nutno jednoznačně zdůraznit obrovský zájem návštěvníků o tyto semináře, z našeho pohledu zajímaly zcela určitě více než 80% návštěvníků. Od největší BETT Arena, kde se při zajímavých přednáškách tísnilo několik stovek posluchačů, přes tematicky zaměřené sekce Learn Live pro základní i střední školy, až po malé workshopy pro 3-4 zapálené pedagogy, často se skupinkou žáků, které vzali s sebou. Na rozdíl od mých zkušeností z veletrhu Invex v devadesátých letech, kde se se znuděnými stovkami středoškoláků, kteří měli cestu do Brna patrně za trest, nedalo vůbec existovat, byli žáčci a studenti na tomto veletrhu neustále aktivní, stále si něco zkoušeli a se svými pedagogy a prezentujícími naprosto úžasně spolupracovali.

Mezi vystavovateli byly zastoupeny vzdělávací instituce od národních institutů (včetně pro nás trochu exotičtějších zastoupení jako např. stánek „Ministerstva školství“ Spojených arabských emirátů), přes univerzity až po malé základní a speciální školy, které chtěly představit svůj inovativní přístup ke vzdělávání, na straně výrobců a dodavatelů jsme samozřejmě viděli reprezentativní účast největších světových výrobců, jako jsou Microsoft, Google, HP, Lenovo, Acer, Samsung až po malé společnosti, které prezentovaly svůj geniální výrobek, učební pomůcku nebo vzdělávací aplikaci.

Přesto je v závěru nutné ještě jednou zdůraznit náš hlavní dojem z veletrhu:
Drtivá většina vystavovatelů a návštěvníků vůbec neřešila „s čím“ se žáky pracovat (takřka nikde nebyl uveden jediný HW parametr, technologie, platforma), ale všichni se zajímali o to „co“ a zejména „jak“ učit a „jak“ co nejlépe všudypřítomné moderní technologie zapojit do vzdělávání.

Pojďte se s námi v několika zastaveních na veletrh BETT Show 2014 také podívat.

O mnoha zajímavých technologiích se dočtete v dalších článcích, ale zejména se budeme snažit, aby se i naším prostřednictvím co nejvíce zajímavých novinek dostalo do vaší praxe.

 

František Hůlka, Radek Švehla
ITveSkole.cz, o.p.s.
Londýn, 24. ledna 2014

01-prichod

Již příchod dával tušit, že návštěvníků i významných vystavovatelů bude mnoho

11-bett_arena_speaker

BETT Arena byl neustále plný hlavní přednáškový prostor …

12a-bett_arena_audience

12b-bett_arena_audience

Veletrh byl důležitý pro ty největší …

13-google

14-microsoft

31-acer

32-samsung

… ale i menší společnosti.

64-vernier

62-tablet_solutions

Ale hlavně byl barevný, hravý, tvořivý …

 41-content

 

62-robot

52-class

A kam myslíte Vy, že míří vzdělávání? Třeba to napoví již příští ročník BETT Show 2015 …

91-future_education

99-next_year

 

 

 

 

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek