Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Technologie ve třídách: „Nestačí dát dětem ve třídě tablet.“

Technologie ve třídách: „Nestačí dát dětem ve třídě tablet.“

Na konferenci “Inovace & vzdělávání“, organizovanou Microsoftem ve Vídni, diskutovali učitelé a odborníci na vzdělávání ohledně využití nových technologií ve třídách.

Inovativní koncepty pro výuku, které zahrnují technologické nástroje, se již objevují i na rakouských školách. Realizace těchto konceptů do praxe však stále závisí na jednotlivých vyučujících. Vypomoci musí samozřejmě i rodiče, kteří jednotlivá zařízení financují, protože školy na ně nemají dostatek peněz.

„Naše škola financovala 10 tabletů od Microsoftu, které mohou žáci používat při výuce jako učební pomůcku. Dalších 40 tabletů financovali rodiče žáků,“ vysvětlila Gabriele Jaucková, učitelka na gymnáziu v Zell am See.

Na gymnáziu v Zell am See se nové technologie používají od roku 2001. Od té doby zde mají k dispozici koncept pro e-learning. „Nestačí jen jednoduše poskytnout počítače do tříd. Vyučování pak bylo zezačátku ještě horší, protože se žáci schovávali za své monitory. Ale z počátečních chyb jsme se již ponaučili,“ vysvětluje Jaucková.

Děti používají techniku jako pomůcku. Při výuce matematiky používají software Geo-Gebra, v hodinách angličtiny analyzují články z webových stránek BBC. Na tomto případě je zřejmé, jak může inovativní výuka fungovat: „Děti směly během vyučování hrát hru Zoo Tycoon. Přitom se naučily něco o zvířatech a své poznatky pak musely popsat do textového editoru. A to v němčině i angličtině. Tak dobré slohové práce jsem nikdy předtím neviděla. Kromě toho pořádáme pravidelné Skype konference s třídami ze zahraničí. Vytváříme síť. Je hezké být svědkem toho, jak spolu desetiletí žáci bez ostychu hovoří, přestože je na ně namířena kamera,“ řekla Jaucková.

Také Obchodní akademie v Steyru používá při výuce moderní technologie. Ve třídách již nemají normální tabule, místo toho promítají učivo na zeď. „Při výuce matematiky sice počítač převezme úlohu počítání, ale nemůže převzít myšlení,“ říká Kurt Söser, učitel na obchodní akademii v Horním Rakousku. Již dva roky se při vyučování zavádí Microsofts OneNote, který shromažďuje úkoly od žáků – případně i s ofocenými ručními poznámkami. Všichni studenti tak mají přístup ke vzájemným výpiskům z vyučování, takže se učí od sebe navzájem.

Studenti na obchodní akademii získají v rámci předmětu Office Management nezbytné nástroje, díky nimž budou připraveni na budoucí povolání v kanceláři. Z jedné mezinárodní studie institutu pro výzkum trhu IDC bylo zjištěno, že se administrativní schopnosti nachází na 3. místě z hlediska vyžadovaných schopností při hledání práce.

„Inteligentní využití IT aplikací, jako je například administrativa pro školáky, je zásadní pro udržitelné vzdělání a kvalifikaci našich dětí,“ říká Claudia Feichtingerová, vedoucí vzdělávání ze společnosti Microsoft Rakousko.

Každopádně výsledek konference o vzdělávání je takový: Samotné použití technologií nevytváří inovativní výuku. Záleží i na jednotlivých učitelích, jak jsou o těchto konceptech a možnostech informováni a jak je pak umí vyzkoušet a použít. Letos je na konferenci o vzdělávání od společnosti Microsoft velký nával, konference je vyprodaná. Což je přeci jen malý náznak toho, že zájem o nápady na “Školu zítřka“ se zvyšuje.

Zdroj : zde a zde.