Úvodní stránka / Aktuálně / Unikátní projekt začlenění tabletů do školní výuky, to je „Škola na dotek“

Unikátní projekt začlenění tabletů do školní výuky, to je „Škola na dotek“

O projektu:

Unikátní projekt Škola na dotek Městské části Praha 6 si klade za cíl začleňovat tablety do školní výuky a zároveň v této oblasti vzdělávat a podporovat i pedagogy. Projekt Škola na dotek je koncipován do dvou částí. První část obsahuje poskytnutí finančních prostředků pro školy na hardware a veškerou další elektronizaci učebny, druhá myslí i na celkovou metodiku a vzdělávání samotných pedagogů a ředitelů škol. Tato komplexnost dává projektu jedinečnost.

Více na stránkách věnovaných projektu www.skotek.cz.

Školy zapojené do projektu:

Původně byla do projektu zapojena tato šestice základních škol:

• Základní škola a Mateřská škola, Bílá 1, 160 00 Praha 6 – Dejvice, Bílá 1/1784

• Základní škola Emy Destinnové, náměstí Svobody 3/930, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, nám. Svobody 3/930

• Základní škola Hanspaulka a Mateřská škola Kohoutek, Sušická 29, 160 00 Praha 6 – Dejvice, Sušická 29/1000

• Základní škola a Mateřská škola Ant. Čermáka, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, Antonína Čermáka 6/1022

• Základní škola a Mateřská škola, náměstí Svobody 2, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, náměstí Svobody 2/930

• Základní škola Petřiny – jih, Šantrochova 2, 162 00 Praha 6 – Břevnov, Šantrochova 2/1800

Po úvodním rozdělení zájemců do kurzů byli na volná místa ve studijních skupinách umístěni zájemci z dalších šesti základních škol:

• Základní škola a Mateřská škola Červený vrch, Praha 6, 160 00 Praha 6 – Alžírská 26/680

• Základní škola Dědina, Žukovského 6/580, Praha 6, 161 00 • Základní škola Marjánka, Praha 6, Bělohorská 52

• Základní škola Norbertov, Praha 6, Norbertov 1 • Základní škola PETŘINY SEVER, Na Okraji 305, 162 00, Praha 6

• Základní škola Na Dlouhém lánu, Praha 6, Na Dlouhém lánu 43

K dnešnímu dni je do kurzů přihlášeno 132 učitelů, z toho nejvíce početnou profesní skupinu tvoří učitelé 1. stupně (57), další hojně zastoupenou cílovou skupinou jsou učitelé cizích jazyků (29).

Výchozí stav:

Dodavatele samotných přístrojů si vybere každá škola zvlášť prostřednictvím výběrového řízení. Radnice Prahy 6 pak vypsala jednu souhrnnou veřejnou zakázku na poskytovatele vzdělávacích aktivit a metodické podpory pro všechny pedagogy zapojené do projektu, jehož vítězem se stala společnost Boxed, s.r.o.

„Naším úkolem je zajistit vzdělávání pedagogů v oblasti legality software, bezpečného chování dětí na internetu i dalšího rozvoje školních ICT směrem k výuce 1:1 s využitím tabletů. Nedílnou součástí naší role v projektu je i podpora pro zajištění správné integrace tabletů do prostředí školy a pro fungování s vybavením, které již školy mají,“ uvedl ředitel společnosti Ing. Luděk Heinz.

Realizace vzdělávacích aktivit:

Ve školním roce 2013/2014 projde šest profesních skupin učitelů intenzivním vzděláváním zahrnujících tradiční formy prezenčních seminářů, přes webináře (online semináře) až po individuální konzultace na školách. Speciální kurzy jsou připraveny pro řídící pracovníky a také pro koordinátory ICT. Kromě klasického vzdělávání, se v rámci projektu uskuteční dvě celodenní konference, určené ke shrnutí aktivit celého projektu, k výměně zkušeností a propagaci projektu široké veřejnosti.

V této chvíli již úspěšně proběhly první tři běhy kurzů s názvy „ZAČÍNÁME!“, kde byly účastníkům z řad pedagogů představeny základy práce s dotykovými zařízeními dle zvolené platformy – Win8, iOS, či Android, dále cyklus seminářů „JAKÉ MÁME MOŽNOSTI?“ a „JAK NA TO?“, v rámci kterého se učitelé seznámili s dostupnými aplikacemi odpovídajícími jejich platformě a dané aprobaci.

V průběhu 1. běhu vzdělávání byla úspěšně vyřízena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy žádost o zařazení vzdělávacích programů do systému DVPP a společnosti Boxed, s.r.o. byla udělena akreditace č.j.: MSMT- 42815/2013-1-865.

Své vzdělávání zahájily i další profesní skupiny: ředitelé seminářem 6. ledna 2014 a ICT koordinátoři 7. ledna 2014.

Na konci ledna proběhla první z konferencí projektu Škola na dotek, které se zúčastnilo 70 zástupců škol, převážně z Prahy 6. Během programu byl představen samotný projekt, jeho fáze a vybraní zástupci škol prakticky ukázali, jak s tablety ve svých hodinách pracují.

Nyní probíhá druhá série webinářů, navazující na první cyklus nazvaný „MODERNÍ ZPŮSOBY VÝUKY“.

Přínosy projektu pro školy:

„Výuka pomocí tabletů a dalších technologií dává školám obrovské možnosti. Jenže děti a často ani učitelé je neumí dost dobře využít. To chceme naším projektem změnit, jsme první radnicí, která tablety do škol masově zavádí, protože víme, že je děti používají stále častěji a možná ani netuší, že mohou být učebnicemi 21. století,“ řekl Ondřej Balatka, radní Praha 6 pro školství a vzdělávání.

Velký přínos a jedinečnost projektu je také v přístupu k dodávkám zařízení, kdy si každá škola mohla zvolit technologie navazující na současnou infrastrukturu, softwarové vybavení a vzdělávací program.

„Každá škola je jiná – má jiné podmínky, zaměření, žáky, učitele i cíle využívání tabletů – musí uspokojování těchto individuálních potřeb navazovat na zkušenosti a dosavadní počítačové vybavení, které se samozřejmě také různí. Naopak strukturované vzdělávání pedagogů bylo organizováno společně pro všechny učitele, ředitele a ICT metodiky městské části tak, aby si mohli vzájemně předávat zkušenosti a příklady dobré praxe. Dlouhodobě se ukazuje, že samotné dodávky technologií, jako jsou tablety, ve školách selhávají, pokud nejsou podpořeny dalšími pomocnými opatřeními. Na ta se v Praze 6 zaměřili a úspěšně se jim je daří realizovat,“ říká PhDr. Ondřej Neumajer, Ph.D. z Katedry informačních technologií a technické výuky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

O Jiří Pešan

Jiří Pešan