Úvodní stránka / Aktuálně / Čeští žáci zvládají neznámé situace nadprůměrně dobře, zjistil průzkum

Čeští žáci zvládají neznámé situace nadprůměrně dobře, zjistil průzkum

Pokud by se čeští žáci ocitli na opuštěném ostrově, měli by šanci přežít. Mladí Češi si totiž v mezinárodní konkurenci nadprůměrně dobře vedli v řešení neznámých situací. Takzvané problémové úlohy byly součástí průzkumu PISA. Nejlépe je zvládli žáci ze Singapuru a Jižní Koreje.

Žáci byli podle organizátorů postaveni do neznámých situací podobných té, v níž se ocitl Robinson Crusoe na opuštěném ostrově. V úlohách se prověřovaly ne naučené informace, ale schopnosti vyřešit nový problém. Studenti například hledali nejrychlejší trasu mezi dvěma místy nebo kupovali virtuální letenky.

Čeští patnáctiletí a šestnáctiletí studenti se ve srovnání 44 zemí a regionů dělí s Němci o 16. a 17. místo. Na prvních sedmi místech se umístily asijské státy. Kromě Česka je nad průměrem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) i Kanada, Austrálie, USA či Itálie.

Výsledky českých žáků v úterý v 15:30 podrobněji představí ministr školství Marcel Chládek a ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Úlohy na řešení problémů byly do mezinárodního testování PISA zařazeny poprvé, školáci je vyplňovali na počítači.

Celkové výsledky průzkumu PISA, který se koná jednou za tři roky, byly zveřejněny už loni v prosinci. Čeští žáci se v matematických, čtenářských a přírodovědných dovednostech oproti roku 2009 mírně zlepšili, ve srovnání 65 zemí však stále patří spíš k průměru. Ve všech oblastech byly opět nejlepší děti z asijských zemí.

Výsledky také ukázaly, že české děti nepovažují školu za dostatečně přátelské prostředí, rozdíly mezi nejlepšími a nejhoršími žáky jsou výrazné a výrazný vliv má socioekonomické zázemí rodiny. V Česku se do testů zapojilo 6 535 školáků z 297 škol.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/cesti-zaci-dobre-resi-nezname-situace-dwa-/domaci.aspx?c=A140401_090745_domaci_jj

O Jiří Pešan

Jiří Pešan