Úvodní stránka / Aktuálně / Microsoft útočí. Windows zdarma do telefonů a tabletů s úhlopříčkou pod 9 palců

Microsoft útočí. Windows zdarma do telefonů a tabletů s úhlopříčkou pod 9 palců

Boj o zákazníky začíná přituhovat. Microsoft mění svou licenční politiku a vyráží prudce vpřed. Měl by se Google s Androidem začít bát?

Je to tomu pár dní, co jsme uveřejnili nám soukromě řečené vyjádření zástupců společnosti Acer o jejich sibylovské vizi o blízkém nástupu tabletů s Windows. V diskusi zazněla tehdy myšlenka, že Acer zřejmě dostal Windows zadarmo a tak si marketingem hraje na proroka. Částečně na tom určitě něco pravdy je. Jak však dokládá včerejší Build konference, nebude to jen záležitost platná čistě pro Acer. Microsoft opustil vyjednávací stůl, na kterém ležela i nabídka exkluzivity pro jejich systém s vybranými výrobci, a naprosto změnil svá pravidla hry.

Počínaje včerejším dnem se nabídka „mobilních“ Windows otevírá zdarma všem výrobcům koncových zařízení, respektive výrobcům mobilních telefonů a tabletů s úhlopříčkou do devíti palců. Microsoft tak doufá v zrychlení expanze jeho operačního systému právě na nejlépe prodávaných platformách. Změny jsou určitě jasným signálem, že se v Microsoftu děje cosi zásadního. (A propos víte, že se vrátí do Windows i Nabídka Start?)

Nulová cena tak otevírá výrobcům svobodu volby, zda-li sáhnout po aktuálně více osvědčeném Androidu, který je i pro řadu z nich více přizpůsobivý v rámci jejich koncových zařízení, nebo vyzkoušet něco nového, něco s čím ulovit potenciální nové zákazníky. Nabídku dispozičních systémů tak rozšiřuje Windows Phone, Windows RT a Windows 8.1.

Lze očekávat, že toto licenční uvolnění přinese i pozitivní dopad na cenu zařízení s microsoftím systémem. Již dnes se dají na internetu zakoupit produkty s Windows s cenovkou do cca 250 USD (5/6 tisíc korun). Můžeme tedy očekávat, že by ta koncová cena pro zákazníka mohla propadnout ještě o něco níže. Právě pro řadu výrobců mohla být rozhodujícím faktorem při volbě systému právě licenční politika.

Zdroje: CDR.CZ, Reuters.com

O Jiří Pešan