Úvodní stránka / Aktuálně / Pro moderní výuku je nutná kvalitní a rychlá datová síť

Pro moderní výuku je nutná kvalitní a rychlá datová síť

Pro řadu škol se otevírají v souvislosti s připravovanými projekty v rámci OP VK nové možnosti inovace výuky související se zaváděním dotykových zařízení do prostředí školy v podobě tabletů, „all in one“ zařízení nebo notebooků s dotykovým displejem.

Řada škol rovněž uvažuje o dalším možném rozšiřování školní ICT infrastruktury a to v duchu konceptu BYOD, tedy kdy školy umožní žákům používat pro potřeby výuky své vlastní zařízení.

Obě tyto možnosti mají ale společného jmenovatele a tím je nutnost v první fázi posílit školní ICT infrastrukturu. Další rozvoj využití ICT ve výuce není možný bez posílení datových rozvodů, posílení Wi-Fi sítě, výměnou aktivních prvků a dle možností dané lokality I posílení rychlosti internetu od poskytovatele.

Příklad realizace:

Základní škola Kamenice, okres Praha – východ Ringhofferova 57,  25168 Kamenice

Kontaktní osoba: Jiří Wiedemann, IT správce, ekonom

Výchozí stav: Školní datová síť před realizací dodávky byla postupně rozšiřována, tak jak škola disponovala finančními prostředky. Byla vybavena zastaralými 10MB a 100MB aktivními prvky a páteřní spoj mezi budovami byl realizován jedním spojením metalického kabelu standardu Cat5e.

Požadavek na dodávku: Kompletní audit datové sítě, navržení optimalizace sítě, návrh vhodných a výkonných aktivních prvků.

Realizace dodávky: Nabídka společnosti BOXED svými parametry a cenou nejlépe vyhověla požadavkům zadavatele. V průběhu ledna 2014 bylo dodáno a realizováno:

• Výměna pěti aktivních prvků sítě za výkonné prvky firmy Zyxel  o přenosové rychlosti 1GB.
  • Byl nahrazen starý metalický spoj mezi budovami za optický s vyšší přenosovou rychlostí.
  • Bylo vybudováno Wi-Fi pokrytí administrativní části a prostor knihovny školy.

Přínosy pro školu: „Po dokončení zakázky došlo ke zvýšení propustnosti sítě. Síť nám již nekolabuje při běžném provozu, ale ani při větším zatížení jako bylo například povinné testování žáků a tomu tak v minulosti nebylo. Ze strany společnosti Boxed  byla odvedena profesionální práce“, uvedl. Jiří Wiedemann.

O Jiří Pešan

Jiří Pešan