Úvodní stránka / Aktuálně / Ohlédnutí za Roadshow pro školy – Jaro 2014

Ohlédnutí za Roadshow pro školy – Jaro 2014

Na přelomu března a dubna se uskutečnil v rámci projektu „Vzděláváme pro budoucnost“ celorepublikový cyklus konferencí spolupořádaný ITveSkole.cz, o.p.s.

Program konferencí byl sestaven tak, aby měli všichni účastníci možnost vidět a případně si i vyzkoušet reálné ukázky inovace výuky s využitím moderních technologií.

Po vstupní úvaze hlavního moderátora Františka Hůlky nad tématem „Proč a jak inovovat výuku“ byly představeny moderní nástroje, které mohou školám na této cestě pomoci. Těmito nástroji jsou Microsoft Office 365 a prostředí pro podporu výuky iTřída. Předností obou řešení je jejich dostupnost prostřednictvím internetu i to, že jsou pro školy k využití bezplatně.

V navazující ukázkové hodině nás pedagog Miroslav Dvořák osobitým způsobem vtáhl do tématu přistání na Měsíci a s ním souvisejících a důležitých dějinných událostí. Mirek nám všem ukázal, že s využitím moderních technologií je možné podívat se na notoricky známé téma zcela novým pohledem.

Po první přestávce všechny čekala zajímavá úvaha nad mýty a fakty spojenými s využíváním ICT ve výuce. Přitažlivost tohoto příspěvku byla znásobena jeho interaktivitou. Ta spočívala v tom, že všichni účastníci mohli pomocí vlastních zařízení hlasovat o pravdivosti sdělení a ihned se seznámit s výsledkem hlasování. Přednášející potom uvedl fakta, potvrzující nebo i vyvracející názor hlasujících.

Poslední část dopoledního bloku byla vymezena diskuzi dvou kolegů pedagogů, kteří se seznamují s novým dotykovým zařízením, které jim pořídila škola. Během rozhovoru obou pedagogů se posluchači dozvěděli, jak je možné využít dotyková zařízení ve vyučování. Během názorných ukázek byla představena řada zajímavých aplikací, kterými lze doplnit výuku, včetně možnosti využit již hotové DUMy, nebo online dostupné výukové zdroje.

Čas oběda bylo možné kromě odpočinku využít pro diskuzi s partnery konference, kteří v předsálí prezentovali své produkty pro školy.

Odpoledne byl program rozdělen do tří tematických bloků: pro ředitele, ICT správce a pro pedagogy, kde bylo možné se na zajímavá témata podívat úhlem pohledu, který je pro každou skupinu charakteristický.

V sekci pro ředitele byly postupně představeny nové modely licencování produktů Microsoft v multilicenčním programu EES, další využití Office 365 a především důležité nástroje pro řízení změny výuky při cestě k individuální výuce 1:1 s využitím ICT. Těmito nástroji jsou například ICT plán a dále možnosti, které školám přináší aktuálně vyhlášená výzva na vzdělávání pedagogů č. 51 v rámci OPVK.

V sekci pro pedagogy bylo formou workshopu diskutováno téma využití tabletů ve výuce. Účastníci společně vytvářeli myšlenkové mapy na téma tablety ve vyučování, ty potom společně sdíleli v prostředí iTřídy.

V sekci pro ICT správce byly prezentovány „tipy a triky“, které mohou pomoci při s právě školních ICT prostředí. Byl názorně předveden nástroj pro blokování internetu iBlocker i nástroj jehož prostřednictvím je možné snadno registrovat MAC adresy zařízení s oprávněním pro přístup do školní wifi sítě.

Novinkou konference byla „Zeď přání“, na které měli všichni účastníci po celý den možnost napsat svůj názor na téma „Co znamená moderní škola“. Jednotlivé odpovědi zaznamenané ve všech osmi městech, kde seriál konferencí probíhal, jsou k dispozici zde.

Všechny prezentace z konference naleznete na úložišti OneDrive služeb Microsoft Office 365.

Již nyní mají všichni členové realizačního týmu ve svých hlavách řadu nápadů, kterými naplní další cyklus konferencí, který se bude konat na podzim 2014. A to tak, aby byl opět zajímavý, inspirující a pro přítomné účastníky prospěšný v jejich práci.

Do té doby přejeme všem školám hodně sil a mnoho dalších podnětů při inovaci výuky s využitím ICT. Bude nám ctí, budeme-li moci školám v tomto úsilí pomoci.

Děkujeme všem za účast.

Těšíme se na další setkání.

Za realizátory tým ITveSkole.cz, o.p.s.

O Jiří Pešan

Jiří Pešan