Úvodní stránka / Aktuálně / Čerpání z EU má na školství zachránit nová náměstkyně Bartáková

Čerpání z EU má na školství zachránit nová náměstkyně Bartáková

Praha – Novou náměstkyní ministra školství pro EU fondy bude Petra Bartáková, která dříve v úřadu vedla evropský program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK). Novinářům to dnes řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Bývalý náměstek Michal Zaorálek v pondělí rezignoval poté, co Chládek oznámil prověrku úředníků spravujících fondy. Sám Zaorálek podle Lidových novin jako důvod svého odchodu označil únavu a ztrátu motivace.

Náměstci se vyměnili v době, kdy v obou evropských programech spravovaných ministerstvem hrozí nedočerpání miliard korun a některé vysoké školy a vědecké instituce chtějí na ministerstvo v souvislosti s nastavováním podmínek pro čerpání podat žalobu kvůli úřední šikaně.

„Chtěl jsem vzít někoho, kdo je zevnitř, aby tam byla zachována kontinuita, a vzhledem k tomu, že paní ředitelka byla velmi úspěšná v čerpání evropských prostředků v tom druhém programu OP VK, tak to byla logická volba“ vysvětlil Chládek angažmá letos třicetileté Bartákové.

„Budu vycházet právě ze zkušenosti z OP VK,“ uvedla Bartáková, jak chce řešit hrozbu ztráty miliard korun pro české školství a výzkum. Loni v programu pro konkurenceschopnost musela řešit pozastavení plateb z EU, rizikovost programu se od té doby snížila. „Analogicky se budeme snažit eliminovat ztrátu i v operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace,“ dodala. Do roku 2015 chce maximálně využít peníze určené pro tento program.

Z něj aktuálně hrozí nedočerpání 7,5 miliardy korun, z programu pro konkurenceschopnost pak až 1,9 miliardy. Úřad se proto snaží vypisovat nové výzvy a peníze co nejrychleji utratit.

Zaorálek na ministerstvu, které má s čerpáním peněz z EU dlouhodobě potíže, působil už pod ministry Josefem Dobešem, Petrem Fialou i Daliborem Štysem. „Není to jen jeho chyba,“ zastal se ho Chládek v souvislosti s problémovým čerpáním. V minulosti čerpání zpomalovaly například časté personální změny.

Ministr už rektorům vysokých škol slíbil, že se pokusí zjednodušit podmínky pro dočerpání peněz. Připustil, že kromě složité bruselské administrativy existují zbytečné administrativní překážky i ze strany českého státu. Některé univerzity a vědecké instituce se chtějí obrátit na soud kvůli nejednoznačnému přístupu ministerských úředníků při rozhodování o přidělení peněz z evropských dotací. Školy prý kvůli stále se měnícím pravidlům přicházejí o velké finanční částky.

Chládek dnes také odmítl, že by z ministerstva neodešly peníze určené na navýšení platů učitelů, jak upozornila Česká televize. Celkově má jít na platy navíc přes jednu miliardu korun a tato částka je rozdělena do šesti plateb. První z nich přitom podle Chládka na kraje a pražský magistrát, které pak peníze dále rozdělují, odešla v lednu, druhá v březnu. „Možná by stálo za to, aby se (radní) podívali, kam se peníze zakutálely,“ dodal.

Autor: ČTK
www.ctk.cz