Úvodní stránka / Aktuálně / Android problémy: Je tu plno nejen pirátů, ale i klonů!

Android problémy: Je tu plno nejen pirátů, ale i klonů!

Když se letmo podíváme na hry v Google Play Store, zjistíme, že některé hry jsou si podobné jako vejce vejci. Čím to je? To si už opravdu vývojáři her pro mobily musí vykrádat nápady, aby se uživili?

Android Clones

Není žádným tajemstvím, že na mobilním operačním systému Android se v čím dál tím větší míře pirátí různé aplikace. Ruku v ruce s tímto, ale jde vypozorovat nový trend, pro uživatele určitě ne potěšující zpráva, že trh mobilních aplikací je doslova zaplaven klony úspěšných her. Způsobí tedy pirátění na Androidu a klony mobilních her vážný problém, který je třeba urgentně řešit?

Mohlo by vás zajímat: Pirátění na Androidu. Rostoucí problém, který podle FBI nelze ignorovat

Možná si ještě vzpomenete na mobilní hru Flappy Bird od vietnamského vývojáře Donga Dguyena, která se stala velmi úspěšnou a svému majiteli vydělávala v přepočtu přes jeden milión korun denně. Flappy Bird je jednoduchá 2D plošinovka, kde ovládáte ptáčka, ve světě náramně podobném tomu z nintendovské herní série o Mariovi. Úspěch hry byl fenomenální, hra překonala hranici 50 miliónů stažení. Nakonec vietnamský vývojář Flappy Bird stáhl. Objevily se spekulace, že autorovi pohrozila společnost Nintendo žalobou, kvůli podobnosti s Mariem. I když hra od tvůrce Donga Dguyena byla stažena, tak se objevilo více než 800 klonů jeho hry.

Flappy Apps Clones

Jména a elementy bez konkrétních funkcí spadají pod autorské právo, zatímco herní mechanismy musí být patentovány. Patenty jsou ale velmi drahé, a může trvat i roky je zabezpečit, ve skutečnosti jsou mimo dosah pro nezávislé herní vývojáře. Dokonce i samotné sledování případu porušení autorských práv může vyjít velmi draho, a protože hry mají zpravidla relativně krátkou prodejní dobu, tak to nemusí dávat ekonomický smysl.

Do budoucna tak můžeme pozorovat tyto trendy:

V případě pirátění na Androidu

• vývojáři budou častěji přecházet na Freemium model
  • bude přibývat hacknutých apk obohacených o nějaký ten malware

V případě války klonů o uživatelovu přízeň

• bude docházet častěji k mimosoudním vyrovnáním

Zdroj:  CD-R server s.r.o. [online]. [cit. 30.5.2014]. Dostupný na WWW: http://cdr.cz/clanek/android-problemy-je-tu-plno-nejen-piratu-ale-i-klonu

Obrázek: AUTOR NEUVEDEN.

O Radek Švehla

Radek Švehla
Absolvent střední průmyslové školy elektrotechnické. Po ukončení studia se ve své profesní kariéře vždy věnoval komunikačním a informačním technologiím. V posledních deseti letech pracoval pro nadnárodní distributorskou společnost TechData Distribution a byl členem českého zastoupení společnost Acer, významného světového výrobce výpočetní techniky. Aktualně pracuje ve společnosti ITveSkole.cz o.p.s., kde se díky svým bohatým zkušenostem v oblasti ICT podílí na tvorbě a výběru správných školních řešení směřujících k inovaci výuky za využití moderních technologií.