Úvodní stránka / Aktuálně / Kansas otevírá občanům přístup do digitální knihovny

Kansas otevírá občanům přístup do digitální knihovny

V minulých dnech světem proběhla zpráva, která stojí za zaznamenání. Veřejná knihovna amerického státu Kansas rozšířila nabídku volně dostupných elektronických publikací o cca 500 titulů Britannica Digital Learning z nabídky studijních materiálů základních předmětů vyučovaných na 1. stupni ZŠ (Digital Book eLending). Jedná se o e-knihy využitelné jako multimediální učebnice, a to na všech běžně dostupných zařízeních včetně mobilních. K titulům se občané státu Kansas dostanou po přihlášení prostřednictvím platného čtenářského průkazu místní veřejné knihovny.

Pro nás je tato zpráva zajímavá hlavně proto, že potvrzuje trend vedoucí k otevřeným výukovým zdrojům (implementovaný též v naší Strategii digitálního vzdělávání do roku 2020) označovaným mezinárodně podle anglického originálu jako OER (Vliv volné dostupnosti materiálů na školství). Je zřejmé, že chceme-li dospět ke snižování nerovností ve vzdělávání (hlavní priorita naší zastřešující Strategie 2020), je nezbytné mít k dispozici volně dostupné výukové materiály včetně základních učebnic (viz Polský projekt e-textbooks). Troufám si tvrdit, že dnes je možné o něčem podobném uvažovat již jen ve formě snadno distrubuovatelných a aktualizovatelných materiálů digitálních. Všechny tyto iniciativy jsou navíc naprosto v souladu s politikou EU (Opening up education), a je tudíž možné na jejich financování použít evropské fondy.

Zdroj:

BRDIČKA, Bořivoj. Kansas otevírá občanům přístup do digitální knihovny. Metodický portál: Články [online]. 23. 09. 2014, [cit. 2014-09-24]. Dostupný z WWW: <http://spomocnik.rvp.cz/clanek/19185/KANSAS-OTEVIRA-OBCANUM-PRISTUP-DO-DIGITALNI-KNIHOVNY.html>. ISSN 1802-4785.

Obrázek:

AUTOR NEUVEDEN. Kansas State Library [online]. [cit. 24.9.2014]. Dostupný na WWW: http://kslib.info/128/Digital-Book-eLending

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek