Úvodní stránka / Aktuálně / Odstartoval Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti

Odstartoval Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti

Kulatým stolem kybernetické bezpečnosti odstartovala kampaň Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti (ECSM), která bude probíhat celý říjen a do které se Česká republika zapojuje již potřetí. Téma bylo hned na úvod výbušné – kybernetická bezpečnost České republiky.

Zástupci významných institucí zabývajících se právě touto tématikou probírali například nový zákon o kybernetické bezpečnosti a shodli se v jednom – řadě institucí přinese problémy. Nejsou totiž na něj zcela připraveny.

Kyberbezpečnost státu se stává stále důležitějším tématem. „Kybernetika se stala bojovým nástrojem, prostřednictvím kterého se vedou moderní války. Na druhé straně stojí profesionální útočníci, kteří mohou ohrozit klíčovou – životně důležitou infrastrukturu státu. Přitom naše civilizace je na využívání kyberprostoru životně závislá a jeho vyřazení nás může ohrozit v základních potřebách,“ říká ředitel společnosti Corpus Solutions Tomáš Přibyl.

Nový zákon o kybernetické bezpečnosti, jež bude účinný od prvního ledna 2015, je postaven na dvou zásadách. Jednou z nich je minimalizace zásahů do práv soukromých subjektů. Těmto subjektům nicméně druhá zásada ukládá individuální zodpovědnost za bezpečnost jejich informačních systémů. Stát každopádně díky tomuto zákonu získává první legislativu, která počítačovým útokům věnuje více pozornosti. Česko sice není v takovém ohrožení jako třeba Spojené státy a další větší země, ale útoky a kybernetická špionáž probíhají i zde.

„Samotný zákon naši kyberbezpečnost sám o sobě nevyřeší. Sebelepší legislativa bude vždy pokulhávat nad vynalézavostí kyberzločinců. Na aktuální nebezpečí a incidenty je nutno ihned a rázně zareagovat, vzájemně se informovat, pomáhat si,“ říká předseda Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR Miroslav Antl, který společně s ředitelem Národního centra kybernetické bezpečnosti Vladimírem Rohelem letošní ročník ECSM zaštiťuje.

Program jak pro odborníky, tak pro širokou veřejnost

Kybernetická bezpečnost státu je však jen jednou z oblastí, které se Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti věnuje. Bezpečí na internetu, na sociálních sítích a obecně při online komunikaci, i prevence a řešení kyberkriminality, to je jen zlomek dalších témat, kterým je zasvěcen měsíc říjen. „Poselstvím kampaně by mělo být uvědomění, že jsme to my, uživatelé online technologií, kdo vytváří kulturu kyberprostoru. Měli bychom domýšlet důsledky svého chování i v online prostředí,“ říká Šárka Soudková, koordinátorka kampaně ECSM z Národního centra bezpečnějšího internetu.

V rámci kampaně European Cyber Security Month, kterou v rámci celé Evropské unie zaštiťuje Agentura pro síťovou a informační bezpečnost ENISA, se po celé České republice uskuteční semináře, konference, soutěže, divadelní představení a další akce, věnující se tématice kybernetické bezpečnosti.

Zapojí se státní, neziskový i soukromý sektor

Kampaň Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti je kampaň EU inspirovaná podobnými projekty v USA a Austrálii, kde se měsíc říjen již stává synonymem pro aktivity spojené s podněcováním bezpečnějšího a zodpovědnějšího chování v kyberprostoru. Poskytuje aktuální bezpečnostní informace prostřednictvím vzdělávání, sdílení dobré praxe a soutěží pro veřejnost. Zapojit se tak může úplně každý.

„Díky sérii akcí a iniciativ plánovaných v rámci ECSM 2014 v České republice, do kterých se zapojí partneři ze státního, soukromého i neziskového sektoru, dojde k prohloubení komunikace a spolupráce mezi zainteresovanými subjekty. Podnícení debaty mezi odborníky, navázání spolupráce s dalšími organizacemi a upozornění veřejnosti na aktuální rizika v kyberprostoru jsou další důležité cíle našich aktivit,“ uzavírá Soudková.

Více informací o Evropském měsíci kybernetické bezpečnosti naleznete na webu www.SaferInternet.cz v sekci ECSM a na facebookových stránkách www.facebook.com/saferinternet.

Zdroj: 2013 © Národní centrum bezpečnějšího internetu ISSN 1803-9219 [cit. 6.10.2014]. Dostupný na WWW:  http://www.saferinternet.cz/aktuality/445-evropsky-mesic-kyberneticke-bezpecnosti-odstartoval-diskuzi-o-bezpecnosti-statu.html

O Radek Švehla

Radek Švehla
Absolvent střední průmyslové školy elektrotechnické. Po ukončení studia se ve své profesní kariéře vždy věnoval komunikačním a informačním technologiím. V posledních deseti letech pracoval pro nadnárodní distributorskou společnost TechData Distribution a byl členem českého zastoupení společnost Acer, významného světového výrobce výpočetní techniky. Aktualně pracuje ve společnosti ITveSkole.cz o.p.s., kde se díky svým bohatým zkušenostem v oblasti ICT podílí na tvorbě a výběru správných školních řešení směřujících k inovaci výuky za využití moderních technologií.