Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Microsoft Office 365? To není jenom elektronická pošta!

Microsoft Office 365? To není jenom elektronická pošta!

Dotkněte se inovacíMicrosoft Office 365

Místo realizace:

Partnerské školy projektu OPVK „Dotkněte se inovací“

Kontaktní osoba:

Ředitelé a koordinátoři partnerských škol, realizační tým

Při přípravě a startu projektu „DOTKNĚTE SE INOVACÍ“ v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost vznikl důležitý požadavek na efektivní komunikaci a sdílení informací v rámci projektu.

Realizační tým projektu (přibližně 25 osob) i 50 partnerských škol (v každé škole ředitel školy, koordinátor projektu, ICT metodik a zejména 5-25 učitelů), to je více než 1 000 osob, které spolu v projektu nejen komunikují a sdílejí informace a prezentace pro vzdělávání pedagogů, ale zejména užší realizační tým a ředitelé a koordinátoři škol si předávají důležité neveřejné dokumenty a sdělení pro realizaci projektu, jako jsou pracovní výkazy, informace pro plánování vzdělávání a další.

Požadavky na vlastnosti prostředí

Při plánování společného prostředí bylo od počátku zřejmé, že musí:

• zajistit možnost spolehlivé elektronické (e-mailové) komunikace
  • poskytnout prostředí pro snadné sdílení důležitých dokumentů pro všechny
  • poskytnout spolehlivě zabezpečené oblasti s různým oprávněním přístupu pro sdílení dokumentů uvnitř realizačního týmu, mezi realizačním týmem a odpovědnými řediteli a koordinátory partnerských škol, mezi mentory a řediteli, resp. ICT metodiky
  • ideálně nabídnout i další možnosti, např. poskytnout v jednom prostředí i možnost realizovat cyklus stovek webinářů (cyklus webinářů pro každou partnerskou školu) a jiné

A to všechno ideálně ve formě uživatelský přívětivého prostředí s intuitivním ovládáním a možností vkládat informace a sdílet libovolné dokumenty a sdělení na úrovni běžných uživatelských znalostí bez nutnosti něco „kódovat“ a „programovat“.

Při úvaze o volbě vhodného prostředí proto velice brzy padla volba na prostředí Microsoft Office 365.

Realizace prostředí

Prostředí služeb Microsoft Office 365 poskytuje možnosti elektronické a hlasové komunikace jako své základní vlastnosti:

• elektronickou e-mailovou komunikaci – prostředí služby Outlook OnLine (Exchange OnLine)
  • hlasovou komunikaci, možnost prezentovat a pořádat webináře pro desítky účastníků – služba Lync OnLine

SharePoint OnLine

Pro sdílení dokumentů, aktualit i jiných důležitých informací je jako stvořené prostředí služby SharePoint Online, které umožňuje vytvářet webové stránky se všemi požadovanými vlastnostmi:

• vytvořit libovolnou strukturu stránek, podřízených stránek a webů
  • libovolně precizně definovat zabezpečení různých stránek, ale i jednotlivých knihoven dokumentů, sekcí oznámení a aktualit s možností přidělit libovolným jednotlivcům i skupinám právo čtení nebo zápisu
  • … a v neposlední řadě využít i pokročilé funkce jako je definice automatizovaných pracovních postupů (WorkFlow), které pomáhají uživatelům realizovat složitější komunikační postupy, jako je např. zmíněné odevzdávání pracovních výkazů v projektu. WorkFlow umožňuje při odevzdávání i desítek výkazů během několika málo dní soustředit se na vlastní obsah a správnost výkazu, automatizované WorkFlow pomáhá rozesílat maily, vytvářet úkoly pro schvalování výkazů, kontrolovat jejich odevzdání apod.
SharePoint OnLine

Závěrem

Prostředí Microsoft Office 365 pro komunikaci (elektronickou i hlasovou) je v posledních letech oblíbené a používané již v desítkách (stovkách) škol v celé ČR a i jeho užití pro projekt Dotkněte se inovací je proto vcelku přirozené, aktivní užívání služeb SharePoint Online tohoto prostředí pro sdílení informací a dokumentů je jednou z prvních vlaštovek a svou budoucnost má teprve před sebou.

Využité prostředí je totiž ideálně vhodné pro vybudování interních stránek každé školy, pro sdílení důležitých provozních informací a dokumentů – pro vybudování Elektronické školní nástěnky.

Další zajímavé informace naleznete zde: http://www.SkolniNastenka.cz

Elektronická školní nástěnka

O František Hůlka

František Hůlka
Ve volném čase se věnuji rodině, sportu, přírodě, fotografování a rád něco kutím :-).