Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Microsoft Office 365? To není jenom elektronická pošta!

Microsoft Office 365? To není jenom elektronická pošta!

Dotkněte se inovacíMicrosoft Office 365

Místo realizace:

Partnerské školy projektu OPVK „Dotkněte se inovací“

Kontaktní osoba:

Ředitelé a koordinátoři partnerských škol, realizační tým

http://dotek.dumy.cz

Při přípravě a startu projektu „DOTKNĚTE SE INOVACÍ“ v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost vznikl důležitý požadavek na efektivní komunikaci a sdílení informací v rámci projektu.

Realizační tým projektu (přibližně 25 osob) i 50 partnerských škol (v každé škole ředitel školy, koordinátor projektu, ICT metodik a zejména 5-25 učitelů), to je více než 1 000 osob, které spolu v projektu nejen komunikují a sdílejí informace a prezentace pro vzdělávání pedagogů, ale zejména užší realizační tým a ředitelé a koordinátoři škol si předávají důležité neveřejné dokumenty a sdělení pro realizaci projektu, jako jsou pracovní výkazy, informace pro plánování vzdělávání a další.

Požadavky na vlastnosti prostředí

Při plánování společného prostředí bylo od počátku zřejmé, že musí:

 • zajistit možnost spolehlivé elektronické (e-mailové) komunikace
 • poskytnout prostředí pro snadné sdílení důležitých dokumentů pro všechny
 • poskytnout spolehlivě zabezpečené oblasti s různým oprávněním přístupu pro sdílení dokumentů uvnitř realizačního týmu, mezi realizačním týmem a odpovědnými řediteli a koordinátory partnerských škol, mezi mentory a řediteli, resp. ICT metodiky
 • ideálně nabídnout i další možnosti, např. poskytnout v jednom prostředí i možnost realizovat cyklus stovek webinářů (cyklus webinářů pro každou partnerskou školu) a jiné

A to všechno ideálně ve formě uživatelský přívětivého prostředí s intuitivním ovládáním a možností vkládat informace a sdílet libovolné dokumenty a sdělení na úrovni běžných uživatelských znalostí bez nutnosti něco „kódovat“ a „programovat“.

Při úvaze o volbě vhodného prostředí proto velice brzy padla volba na prostředí Microsoft Office 365.

Realizace prostředí

Prostředí služeb Microsoft Office 365 poskytuje možnosti elektronické a hlasové komunikace jako své základní vlastnosti:

 • elektronickou e-mailovou komunikaci – prostředí služby Outlook OnLine (Exchange OnLine)
 • hlasovou komunikaci, možnost prezentovat a pořádat webináře pro desítky účastníků – služba Lync OnLine

SharePoint OnLine

Pro sdílení dokumentů, aktualit i jiných důležitých informací je jako stvořené prostředí služby SharePoint Online, které umožňuje vytvářet webové stránky se všemi požadovanými vlastnostmi:

 • vytvořit libovolnou strukturu stránek, podřízených stránek a webů
 • libovolně precizně definovat zabezpečení různých stránek, ale i jednotlivých knihoven dokumentů, sekcí oznámení a aktualit s možností přidělit libovolným jednotlivcům i skupinám právo čtení nebo zápisu
 • … a v neposlední řadě využít i pokročilé funkce jako je definice automatizovaných pracovních postupů (WorkFlow), které pomáhají uživatelům realizovat složitější komunikační postupy, jako je např. zmíněné odevzdávání pracovních výkazů v projektu. WorkFlow umožňuje při odevzdávání i desítek výkazů během několika málo dní soustředit se na vlastní obsah a správnost výkazu, automatizované WorkFlow pomáhá rozesílat maily, vytvářet úkoly pro schvalování výkazů, kontrolovat jejich odevzdání apod.
SharePoint OnLine

SharePoint OnLine

 

SharePoint OnLine

SharePoint OnLine

Závěrem

Prostředí Microsoft Office 365 pro komunikaci (elektronickou i hlasovou) je v posledních letech oblíbené a používané již v desítkách (stovkách) škol v celé ČR a i jeho užití pro projekt Dotkněte se inovací je proto vcelku přirozené, aktivní užívání služeb SharePoint Online tohoto prostředí pro sdílení informací a dokumentů je jednou z prvních vlaštovek a svou budoucnost má teprve před sebou.

Využité prostředí je totiž ideálně vhodné pro vybudování interních stránek každé školy, pro sdílení důležitých provozních informací a dokumentů – pro vybudování Elektronické školní nástěnky.

Další zajímavé informace naleznete zde: http://www.SkolniNastenka.cz

Elektronická školní nástěnka

Elektronická školní nástěnka

 

O František Hůlka

František Hůlka
Ve volném čase se věnuji rodině, sportu, přírodě, fotografování a rád něco kutím :-).

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

 • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

  Číst více »

Katalog řešení

 • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

  Číst více »

Aktivity, konference

 • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

  Číst více »

Rolovat na počátek