Úvodní stránka / Aktuálně / Efektivní správa cloudového prostředí Office 365

Efektivní správa cloudového prostředí Office 365

Skola

Místo realizace:
Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant,
Bělíkova 1387, 464 01 Frýdlant
Kontaktní osoba:
Ing. Miroslav Novotný, správce ICT

Škola je jednou z největších v libereckém kraji, vznikla sloučením dříve samostatné Střední školy hospodářské Frýdlant a Střední školy lesnické Hejnice.

Výchozí stav:

ICT infrastruktura Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant prošla v první polovině roku 2014 zásadní modernizací.

Bylo vybudováno serverové prostředí ve 3 budovách (lokalitách), včetně propojení trvalou VPN s jednotnou lokální Windows doménou a AD, v rámci modernizace bylo zároveň zavedeno prostředí Microsoft Office365 včetně vytvoření uživatelských účtů. V průběhu dosavadního provozu se postupně více a více ukázala jako zatěžující existence dvou identit každého uživatele ve dvou prostředích – on-premise AD a cloudové Office365  – a s tím spojené dvojí zakládání i spravování uživatelských účtů. Naštěstí však bylo při modernizaci bylo pamatováno na možnost budoucího rozšiřování služeb, což nyní mohlo být využito.

Požadavky na dodávku a modernizaci ICT:

Požadavky byly definovány jednoduše a jasně:

• Zjednodušit správu identit uživatelů ve dvou prostředích
  • Zjednodušit uživatelům přihlašování jednotným heslem do obou prostředí
  • Zachovat stávající uživatelské účty v on-premise AD i v Office365 včetně emailových schránek – bez ztráty dat

Modernizace ICT infrastruktury zahrnovala:Microsoft DirSync

• Instalaci nového virtuálního serveru v hlavní lokalitě
  • Přípravu serveru pro instalaci synchronizačního nástroje
  • Instalaci nástroje pro synchronizaci on-premise domény do cloudu Office365 – „The Windows Azure Active Directory Sync tool“
  • Příprava AD pro obě používané domény v emailech
  • Přípravu stávajících uživatelských účtů v on-premise AD pro spárování s patřičným cloudovým účtem
  • Konfiguraci synchronizačního nástroje, zajištění synchronizace hesel
  • Vyloučení nedůležitých objektů v on-premise AD (OU, jednotlivé objekty) ze synchronizace
  • Počáteční full sync
  • Monitorování synchronizace

Průběh prací:

Všechny přípravné a instalační práce proběhly za plného provozu, server je dostatečně výkonný a nebyla ovlivněna odezva ostatních VM pro běžnou práci. Před spuštěním synchronizace byly místními správci uživatelé informování o dnu zahájení synchronizace, z důvodu možné změny jejich hesla do cloudového prostředí.

Stav po realizaci:

Realizace splnila zadání i očekávání správců ICT prostředí školy:

• Zajištění téměř okamžité synchronizace změn v on-premise AD do cloudu Office365 – vytvoření objektu, změna členství ve skupinách, změny vlastností objektů, apod.
  • V případě hesel jde o synchronizaci okamžitou
  • Jedno prostředí pro práci s identitami uživatelů
  • Úspora času při zakládání či editaci uživatelských účtů
  • Zjednodušení pro uživatele – jedno heslo pro obě prostředí

Odpovědná osoba za realizaci:
Mgr. Miroslav Šucha
msucha@boxed.cz

O František Hůlka

František Hůlka
Ve volném čase se věnuji rodině, sportu, přírodě, fotografování a rád něco kutím :-).