Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Spolehlivé zálohování školních dat

Místo realizace:

Hotelová škola Praha 10, Vršovická 43

Kontaktní osoba:

Ing. František Hůlka, správce ICT infrastruktury (servery), hulkaf@shs.cz, http://www.shs.czSynology

Bezpečné a spolehlivé zálohování školních dat (obecně pracovních dat) je zcela mimořádně důležitá činnost, která je však v mnoha školách podceňována, překvapivě často až zanedbávána.

Mezi minimální opatření pro spolehlivé ukládání důležitých dat patří tzv. zrcadlení datových disků (Raid-1, mirroring), případně ukládání dat na více disků v diskovém poli typu Raid-5, které je ochranou proti HW poruše pevného disku. Stejně nezbytnou ochranou dat proti (ne)úmyslnému smazání, případně prostředkem k uchování starších verzí dat je pravidelné zálohování minimálně na jiný pevný disk v tom samém serveru, případně v jiném serveru. Při často užívaném zálohování na jiný disk ve stejném serveru velice často (a hlavně brzy) dochází k nedostatku místa na zálohy, neboť čím více je dat, tím méně zbývá místa pro zálohy…

Řešením je pořízení cenově dostupného síťového úložiště NAS (např. kvalitní síťové 2-diskové úložiště Synology + 2x 2TB SATA HDD pro NAS je v cenové hladině cca 10.000,- Kč), které mj. umožňuje:

• zálohovat velké objemy dat, snadno zvýšit kapacitou pouhou výměnou disků
  • využít pomalejší (levnější!) pevné disky s úsporou energie
    (na rozdíl od rychlých (drahých), trvale běžících serverových disků)
  • zálohovat data z více serverů
  • zálohovat po lokální síti LAN
  • díky tomu umístit síťové úložiště se zálohami dat v jiné, co nejvíce vzdálené, místnosti, než jsou servery (ochrana zálohovaných dat proti zlodějům serverů, požáru serverovny, vyplavení tekoucí vodou apod.)
  • snadno obnovit data i při zcela kompletní havárii serveru

V provozu ICT prostředí Hotelové školy sice spolehlivě fungovalo zálohování dat v rámci jednoho serveru i mezi 2 servery navzájem, vzhledem k neustále rostoucímu objemu dat však již bylo nutné řešit nedostatek místa pro zálohy nežádoucím zmenšením počtu záložních kopií (verzí) dat, velice pozitivně byla přijata i možnost umístit a samostatně zabezpečit zálohovaná data „na druhém konci školy“ mimo prostor serverovny.

Vzhledem k velikosti, vybavenosti a míře užívání ICT ve škole (cca 60 zaměstnanců školy, 130 PC, 2 servery, aktivní užívání ICT v provozu školy) je spolehlivé zálohování dat dlouhodobou prioritou.

Požadavky na modernizaci procesu zálohování:

Základní požadavky (zejména vyřešit nedostatek diskového prostoru pro zálohy) byly po představení současných možností rozšířeny o výše uvedené vlastnosti:

• zajistit dostatek diskového prostoru pro zálohy dat
  • zajistit historii (verzi) záloh minimálně 2 měsíce zpětně
  • zajistit fyzické oddělené umístění záloh dat mimo prostor serverovny
  • zajistit možnost přístupu k datům (obnovu dat do jiného umístění) i v případě havárie hlavního serveru.

Realizace požadavků:

Všechny uvedené požadavky byly realizovány pomocí níže uvedených zařízení a kofigurací:

• síťové úložiště 1ks Synology DS214 a 2ks HDD Western Digital 2TB SATAIII IntelliPower
  • mechanická montáž a prvotní instalace OS NAS, základní konfigurace OS Synology a prostředím Disk Station Manager DSM 5.1 (název, IP adresa, konfigurace HDD)
  • konfigurace protokolu iSCSI na straně úložiště NAS
  • konfigurace protokolu iSCSI na straně Windows Server
  • návrh plánu zálohování důležitých dat, konfigurace zálohování dat na „vzdálený disk“ připojený prostřednictvím technologie iSCSI
  • provedení úvodní zálohy typu „full backup“
  • vypracování postupu obnovy dat ze zálohy, ověření procesu obnovy dat.

Synology DSM 5.1

Závěrem

Modernizace nejen technického vybavení pro zálohování, ale v podstatě celého procesu a principů zálohování, včetně nového bezpečného (odděleného) umístění záloh důležitých školních dat výrazně zvýšilo celkovou spolehlivost ICT prostředí školy.

O František Hůlka

František Hůlka
Ve volném čase se věnuji rodině, sportu, přírodě, fotografování a rád něco kutím :-).