Co nového v moderním vzdělávání s využitím ICT v roce 2015?
aneb Opět jsme hledali inspiraci a nové trendy pro rozvoj ICT v českém školství při BETT Show 2015
Stejně jako v minulém roce, i letos konec ledna již tradičně patřil největšímu a nejznámějšímu veletrhu zaměřenému na vzdělávání v základních a středních školách – BETT Show 2015 („British Educational Training and Technology Show“). Tohoto, dnes již opravdu nadnárodního veletrhu, se i letos účastnili vystavovatelé i návštěvníci z celého světa.
Při návštěvě veletrhu jsme se opět zaměřili na hledání dalších inspirativních trendů ve vzdělávání, zajímavé technologické novinky a inovace v již používaných technologií, které by pomohly obohatit vzdělávání s využitím ICT v českých a moravských školách.
Při srovnání s předchozími lety pokračuje trend úbytku vystavovatelů z řad výrobců a distributorů drobného HW, opět jsme viděli méně „pouhých“ výrobců nebo prodejců dataprojektorů, dotykových tabulí, rámečků k velkoplošných obrazovkám (výrazný úbytek zejména ze strany neznámých asijských společností) a skoro vůbec jsme již neviděli (kromě komplexních prezentací světových gigantů) výrobce a prodejce tak „běžných věcí“ jako jsou PC, notebooky a tablety.
Jejich místa opět doplnily společnosti, které přinášejí nejen zajímavý vzdělávací obsah, ale zejména SW prostředí, aplikace, nástroje a „postupy“ pro vlastní vzdělávání, práci se žáky a studenty, sdílení vzdělávacích materiálů a dokumentů, domácí přípravu učitelů i žáků, spolupráci v hodinách i mimo školu. I v této oblasti jsme letos zaznamenali jeden společný trend, který by se dal zjednodušeně vyjádřit frází: „Všechno do cloudu!“. Příchod „cloudových“ (online) verzí dříve zcela jednoznačně „lokálních“ aplikací byl vidět na každém kroku.
Nedílnou, opět možná i nejdůležitější součástí veletrhu BETT Show, bylo i letos obrovské množství průběžně pořádaných přednášek, seminářů a workshopů v mnoha oblastech a tematicky zaměřených konferenčních prostorech. To vše doplňují stovky kratších prezentací jednotlivých vystavovatelů v jejich vlastních „přednáškových prostorách“ v jednotlivých stáncích. V průběhu veletrhu bylo opět uspořádáno více než 250 oficiálních seminářů a workshopů a nepočítaně zmíněných prezentací a workshopů vystavovatelů.
Kromě prezentací komerčních společností, od největších světových nadnárodních společností (kromě vůdčích SW firem Microsoft a Google to ze strany HW výrobců letos byly zejména společnosti DELL, Lenovo a Intel) po místní britské společnosti, jsme opět viděli několik „národních stánků“ – společné výstavní expozice zemí jako např. Francie, Španělsko, Norsko a Korea. Příjemné bylo potkat na veletrhu expozici a zástupce i několika českých společností.
Možná, že společná prezentace šikovných českých výrobců učebních pomůcek, hardware, ale zejména SW aplikací a cloudových služeb pod hlavičkou národní expozice České republiky, by při některém z příštích ročníků mohla být zajímavým počinem, o který se můžeme s dalšími výrobci pokusit.
V průběhu mnoha setkání jsme s výrobci a jejich zástupci diskutovali mnohé zajímavé novinky. V expozici společnosti Microsoft jsme si z mnoha prezentací a přítomných expertů vybrali např. odborníka pro práci s aplikací Microsoft OneNote, která při rozšíření o některé vhodné doplňky je opravdu vhodným nástrojem pro individuální práci, přípravu na hodiny, ale i spolupráci se žáky a studenty. Samozřejmě jsme měli i zvídavé otázky týkajíce se nového operačního systému Windows 10, který přinese zajímavá vylepšení a potřebné změny, například v oblasti dnes velice chaotického fungování různých typů uživatelských účtů (lokální účet, síťový účet, účet do Windows Store, účet do Microsoft Office 365 … L).
Již zmíněný všudypřítomný „cloud“ je samozřejmě stěžejní i pro společnost Microsoft, jejich služby Microsoft Office 365 v české republice využívá již více než 1000 škol a i pro tento systém jsme hledali a vhodné doplňky a rozšíření. S některými zajímavými možnostmi vás budeme postupně seznamovat.
Z pohledu ryze technologického je možná trochu překvapivý, ale o to více zřetelný přesun „do cloudu“ i v takových oblastech, jako je základní infrastruktura, správa serverů a dokonce i lokálních zařízení. Nicméně i zde tato filozofie a přístup umožňuje zefektivnit správu školních ICT zařízení a přinést zajímavé úspory.
I oblasti interaktivní techniky převání všichni přední výrobci svůj software z instalované verze do online dostupné verze. To s sebou přináší mimo jiné nezávislost využití software ve kterémkoliv operačním systému (Windows, iOS, Android, Chrome), ale i na jakémkoliv zařízeními (Interaktivní tabule, dotyková obrazovka, interaktivní projektor, netobook, tablet, telefon,…). V rámci přechodu do cloud verze se stává standardem možnost integrace výukového obsahu uloženém kdekoliv na webu a především možnost integrace již dříve vytvořených materiálů o to napříč formáty (PDF, PowerPoint, SmartNotebook, a další). Tento trend pozitivně vítáme i pro další rozhýbání trhu s interaktivní technikou v České republice. Věříme, že konečně přestane fungovat „zaběhnutý marketing“ některých prodejců interaktivních tabulí postavený na informaci, že s nákupem konkurenčního interaktivního řešení nebude možné ve škole legálně používat dříve vytvořené materiály. Stále znatelnějším trendem v oblasti interaktivní techniky je možnost zapojování do výuky žáků s využitím jejich vlastních zařízení (BYOD), sdílení výukových materiálů a přístup k výukovým materiálům i práce s nimi z kteréhokoliv zařízení, které je připojeno k internetu.
O mnoha zajímavých technologiích se dočtete v dalších článcích, ale zejména se budeme snažit, aby se i naším prostřednictvím co nejvíce zajímavých novinek dostalo do vaší praxe.
Luděk Heinz, František Hůlka
ITveSkole.cz, o.p.s.
Londýn, 24. ledna 2015