Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Výhody virtualizace v praxi

Výhody virtualizace v praxi

Výhody virtualizace v praxiMísto realizace:

Českoslovanská akademie obchodní,
střední odborná škola, Praha 2, Resslova 5

Kontaktní osoba:

Lukáš Král, správce sítě ČAO

Českoslovanská akademie obchodní je tradiční státní střední školou – je nejstarší slovanskou obchodní školou v Praze, založena byla již roku 1872 jako první obchodní škola s českým vyučovacím jazykem na území Rakousko-Uherské monarchie, škola sídlí v historické budově v centru Prahy. I přes svoji historii je škola je velmi dobře vybavena výpočetní technikou – studenti mají k dispozici 5 moderně vybavených počítačových učeben s připojením k internetu. Od září 2011 poskytuje ČAO všem studentům zdarma po celé budově bezdrátové připojení k internetu přes Wi-Fi.

Požadavky na modernizaci prostředí:

K modernizaci ICT prostředí školu vedlo několik důvodů, které v posledních letech provozu ICT infrastruktury postupně vyvstaly:

• potřeba zvýšit výkon fyzického serveru i virtuálních serverů
  • požadavek využít nových technologií virtualizace
  • plán zjednodušit zapojení lokálních sítí
  • nutnost přeadresovat lokální síť pro lepší přehlednost
  • požadavek nahradit firewall výkonnějším
  • zajistit omezení přístupu k internetu pro studenty

Modernizace ICT prostředí zahrnovala:

V průběhu přípravné fáze, migrace VM a následné konfigurace migrovaného prostředí modernizace zahrnovala:

• dodávku nového rack-mount serveru Fujitsu
  • dodávku nového výkonného router/firewallu ZyXEL
  • novou instalaci virtualizačního prostředí na platformě Windows Server 2012 R2
  • migraci stávajících VM na nový server
  • přeadresování stávající lokální sítě, zjednodušení zapojení sítí pomocí nového routeru
  • konfigurace omezení přístupu na internet pro studenty
  • zaškolení správce

Průběh prací:

Z důvodu jarních prázdnin bylo možno server na jeden víkend kompletně odstavit a práce proto nebyly omezeny nutnou dostupností služeb. Původní server i s VM byl v pátek odpoledne vypnut, byla zahájena migrace VM a v pondělí odpoledne již byl zprovozněn nový server včetně plně funkčního prostředí. Další den proběhly dokončovací práce a konfigurace sítového prostředí spojené s routerem.

Z tohoto pohledu se naplno projevila jedna z hlavních výhod virtualizace – možnost přenesení virtualizovaných strojů (serverů) do připravené virtualizační platformy na nový HW „v řádu hodin“ bez nutnosti reinstalace celého prostředí, reinstalace všech služeb a znovuvytváření celé konfigurace, která by při komplexnosti prostředí byla „v řádu mnoha dnů“.

Stěžejní práce při upgradu serverové infrastruktury:

• instalace nového prostředí Hyper-V na Windows serveru 2012 R2
  • konfigurace prostředí s využitím např. teamingu síťových karet podporovaných přímo systémem
  • přesun virtuálních disků, vytvoření nových VM, konverze virtuálních disků na nový formát, instalace integračních komponent (tento postup byl zvolen, protože servery byly odstaveny, počet VM byl malý – nebylo nutno připravit live migraci nebo import/export, který by z důvodu migrace ze staršího prostředí Windows Server 2008 R2 na Windows Server 2012 R2 nešel udělat přímo)
  • IP readresace všech serverů, DHCP, firewallu apod.
  • kontrola funkčnosti domény – DC1 a DC2, DHCP, DNS, atd.
  • nakonfigurování nového firewallu dle stávajících pravidel nahrazovaného softwarového firewallu
  • hromadná úprava rezervací (staré IP adresy na nové)
  • zapojení lokálních oddělených sítí přímo do nového routeru (možnost vyřadit ze sítě samostatné routery a switche)
  • konfigurace content filteru na firewallu
  • zaškolení správce pro nové prostředí Hyper-V i firewallu

Závěrem:

Modernizace ICT prostředí školy přinesla prokazatelné (měřitelné) zlepšení:

• vyšší výkon serverové infrastruktury – lepší odezva na požadavky uživatelů
  • využití nových technologií, např.:
    • teaming karet – lepší propustnost sítě
    • nový formát virtuálních disků – lepší odolnost, možnost online resize
    • možnost sloučení snímků za běhu VM – snížení nedostupnosti serverů, zjednodušení pro správce
  • výkonnější firewall
    • lepší propustnost, měřitelné zkrácení odezvy
    • content filtering

Zásadní výhodou průběhu modernizace však jednoznačně byla existence prostředí virtualizace serverové infrastruktury a využití jedné z jejích hlavních výhod – přenesení virtualizovaných serverů na jiný HW bez nutnosti reinstalace vlastních serverů.

O František Hůlka

František Hůlka
Ve volném čase se věnuji rodině, sportu, přírodě, fotografování a rád něco kutím :-).