Úvodní stránka / Aktuálně / Seznámení s Geogebrou

Seznámení s Geogebrou

Mobilní dotyková zařízení jsou didaktickým nástrojem, který dnes proniká do výuky. Jaké aplikace či applety jsou vhodné do výuky matematiky s využitím tabletů? Pokud ještě neznáte Geogebru, pak se vás pokusíme v několika článcích seznámit s jejími výhodami, prostředím, způsobem práce v ní i metodami využití v matematice.

Autorem Geogebry je Markus Hohenwarter, který na tomto software začal pracovat již v roce 2001. Dnes na jeho zdokonalování pracují open-source vývojáři a překladatelé po celém světě.

V současné době existuje verze i pro tablety a snad se brzy dočkáme verze pro telefony.

Geogebra je zdarma. Je to volně stažitelný program pro interaktivní výuku matematiky. Z názvu se jeví, že její využití bude jen v algebře a geometrii. Ano, v algebře je možné jej použít nejen při řešení rovnic a nerovnic. V geometrii je vhodný například pro sestrojování základních eukleidovských konstrukcí, množin bodů dané vlastnosti, ale pro učivo rovinné obrazce, shodná a podobná zobrazení, skládání zobrazení atd. Především je však jeho využití v sestrojování tzv. konstrukčních úloh. Další uplatnění je pro učivo analytická geometrie, diferenciální a integrální počet, komplexní čísla, stereometrie, především však pro učivo funkce. Možné je i využití v jiných předmětech, například ve výtvarné výchově, fyzice, deskriptivní geometrii atd.

O Geogebře říkáme, že je to dynamický software. Obrazce či útvary lze v rovině libovolně posouvat, měnit jejich velikost. Sestrojíme-li například graf lineární funkce y = 2x + 1 v sešitě, je její umístění pevně dáno souřadnicemi bodů v rovině. Provedeme-li totéž zadání v Geogebře, nejenže se přímka pojmenuje (Obr. 1) a okamžitě lze vytvořit náhled ve 3D viz Obr. 2, ale dynamičnost Geogebry umožňuje posouváním přímky vytvořit celý systém nekonečně mnoha rovnoběžných přímek.

21_a

 

 

 

 

 

 

Obr. 1  Funkce                                                                                Obr. 2 Graf funkce ve 3D

 

Pro nás, pro učitele, jsou k dispozici na domovské stránce http://www.geogebra.org/ hotové materiály. Na kanálu Geogebra tube https://www.youtube.com/user/GeoGebraChannel můžeme shlédnout výuková videa. Pokud si vytvoříme vlastní materiály, pak je možno je sdílet formou appletů ve formátu html. Převedení se provede v několika krocích, není to tedy nic náročného. Chceme-li mít všechny vlastní materiály pohromadě a sdílet je, pak máme k dispozici GeogebruBook. Předávání svých zkušeností, názorů a námětů můžeme v komunitě učitelů z celého světa. Pokud by komunikaci bránila jazyková bariéra, své fórum mají i čeští učitelé.

Pro inspiraci uvádím několik ukázek vytvořených v Geogebře.

34

 

 

 

 

Obr. 3 Zlomky

Obr. 4 Grafické řešení soustavy rovnic

 

 

56

 

 

 

 

 

Obr. 5 Středová a osová souměrnost

Obr. 6 Úhly

 

 

78

 

 

 

 

 

Obr. 7 Funkce

https://tube.geogebra.org/student/b75380#material/28516

Obr. 8 Řez tělesa rovinou

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

https://tube.geogebra.org/student/b73019#material/69207

Obr. 9 Infinitesimální počet

 

 

10

 

 

http://tube.geogebra.org/student/b112752#material/113571

Obr. 10 Zeměpisná šířka

 

Mezi výhody použití dynamické Geogebry ve výuce matematiky patří bezesporu okamžitá zpětná vazba, podpora vizualizace, lepší koncentrace žáků na strategii řešení, možnost individualizace. Protože žáci při práci v Geogebře mohou manipulovat se sestrojenými objekty, mají možnost zkoumat vlastnosti objektů a objevovat zákonitosti a souvislosti, je pro ně matematika zábavnější a atraktivnější.

Mgr. Dagmar Kocichová

Klíčová slova: tablety, matematika, Geogebra

O Jiří Pešan

Jiří Pešan

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

  • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

    Číst více »

Katalog řešení

  • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

    Číst více »

Aktivity, konference

  • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

    Číst více »

Rolovat na počátek