S postupným pronikáním informačních technologií do vzdělávání, s rozvojem a stále snadnější dostupností vysokorychlostního Internetu i na malých školách, se otevřely možnosti používat internetové prohlížeče pro přístup k velmi zajímavým internetovým stránkám se vzdělávacím obsahem, kterým dokážeme významným způsobem podpořit vlastní výuku. Některé programy si můžeme stáhnout a nainstalovat na své počítače, stále více se však objevují aplikace, které můžeme prostřednictvím internetového prohlížeče spouštět, aniž bychom museli program lokálně instalovat na svém počítači. Takové stránky nazýváme internetovými aplikacemi.
V této souvislosti pak hovoříme o tzv. cloud computingu. Zjednodušeně řečeno, výše zmiňované internetové aplikace jsou nabízeny na skupinách vzdálených serverů, které souhrnně nazýváme oblak, nebo-li „cloud“. Tento způsob zprostředkování služeb koncovým uživatelům se v komerční sféře prosazuje stále častěji a nelze proto očekávat, že resort vzdělávání bude výjimkou. O tom konec konců svědčí i fakt, že se nové „cloudové“ aplikace objevují jako houby po dešti.
Dovolujeme si proto v tomto článku nabídnout přehled některých aplikací. Souhrn vznikl v rámci projektu financovaného z OP VK. Základní rozlišovací znak pro třídění těchto aplikací jsme použili vyučovací předmět:
Přírodovědné předměty
Matematika Fyzika Chemie Biologie, přírodopis Zeměpis
Jazyky a humanitní předměty
Český jazyk Cizí jazyk Dějepis Občanská výchova Hudební výchova