Úvodní stránka / Vzdělávání ITveSkole, o.p.s. / Přehled aplikací, on-line zdrojů a odkazů využitelných ve vzdělávání

Přehled aplikací, on-line zdrojů a odkazů využitelných ve vzdělávání

aplikaceS postupným pronikáním informačních technologií do vzdělávání, s rozvojem a stále snadnější dostupností vysokorychlostního Internetu i na malých školách, se otevřely možnosti používat internetové prohlížeče pro přístup k velmi zajímavým internetovým stránkám se vzdělávacím obsahem, kterým dokážeme významným způsobem podpořit vlastní výuku. Některé programy si můžeme stáhnout a nainstalovat na své počítače, stále více se však objevují aplikace, které můžeme prostřednictvím internetového prohlížeče spouštět, aniž bychom museli program lokálně instalovat na svém počítači. Takové stránky nazýváme internetovými aplikacemi.

V této souvislosti pak hovoříme o tzv. cloud computingu. Zjednodušeně řečeno, výše zmiňované internetové aplikace jsou nabízeny na skupinách vzdálených serverů, které souhrnně nazýváme oblak, nebo-li „cloud“. Tento způsob zprostředkování služeb koncovým uživatelům se v komerční sféře prosazuje stále častěji a nelze proto očekávat, že resort vzdělávání bude výjimkou. O tom konec konců svědčí i fakt, že se nové „cloudové“ aplikace objevují jako houby po dešti.

Dovolujeme si proto v tomto článku nabídnout přehled některých aplikací. Souhrn vznikl v rámci projektu financovaného z OP VK. Základní rozlišovací znak pro třídění těchto aplikací jsme použili vyučovací předmět:

Obecně využitelné zdroje

První stupeň

Přírodovědné předměty

Matematika Fyzika Chemie Biologie, přírodopis Zeměpis

Jazyky a humanitní předměty

Český jazyk Cizí jazyk Dějepis Občanská výchova Hudební výchova

O Gamba Robert

Gamba Robert
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor učitelství matematika-fyzika. Pracoval ve státní správě na pozici ředitele školského úřadu a vedoucího odboru školství krajského úřadu. Stál na počátku zavádění informačních technologií ve školství, dlouhodobě se věnuje problematice rozvoje lidských zdrojů a celoživotnímu vzdělávání. Je autorem řady úspěšných projektů z této oblasti (RISA Liberec, TECHYes, Trojlístek, Triangl,...) a studií z oblasti školství. Mezi jeho oblíbené aktivity patří vzdělávání dospělých, kolo a běžky.