Úvodní stránka / Aktuálně / Závěrečná konference projektu „Jak co funguje“ proběhla v plzeňské Techmanii

Závěrečná konference projektu „Jak co funguje“ proběhla v plzeňské Techmanii

Závěrečná konference projektu „Jak co funguje“ proběhla v plzeňské Techmanii. V projektu OP VK „Jak co funguje“ CZ.1.07/1.3.00/48.0075 spolufinancovaným Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky určeném pro pedagogy a vedoucí pracovníky mateřských škol proběhla v pátek 29. 5. 2015 závěrečná konference.

4Cílem celého projektu je připravit učitele mateřských škol tak, aby byli schopni rozvíjet u dětí kladný postoj k technice a technickému prostředí ještě v rámci předškolního vzdělávání, i proto bylo jako místo konference zvoleno Techmania Science Centrum. V rámci závěrečného setkání zástupců jednotlivých mateřských škol zapojených do projektu se odehrála prohlídka expozic s výkladem a praktickými ukázkami dílen a laboratoří.

IMG_4323Na programu konference bylo jednak zhodnocení celého projektu a to jak manažerem klíčové aktivity evaluace z pohledu dlouhodobých dotazníkových šetření a jejich závěrů, tak z pohledu vedoucího pracovníka mateřské školy, která se do projektu zapojila. Obě dvě hodnocení lze považovat za velmi pozitivní, ze zjištěných poznatků vyplývá spokojenost jak s obsahem vzdělávání, tak s odborností lektorů. Celkem 92% pedagogů hodnotilo semináře absolvované v projektu za přínosné a ředitelé ocenili především dopad projektu na ICT gramotnost svých pracovníků obecně i v oblasti polytechnické výchovy. Zároveň se díky realizovanému projektu daří zlepšovat technické podmínky v jednotlivých MŠ, všech 50 zapojených mateřských škol bylo vybaveno interaktivním řešením BenQ včetně software pro tvorbu interaktivních materiálů a notebookem profesionální řady Dell s operačním systémem Microsoft Windows 8.1.

Většina školek také uvedla zvýšení kvality připojení k internetu a častějšího používání ICT při práci s dětmi.

2 3 5

Pozitivní zpětnou vazbu jsme také zaznamenali na systém online vzdělávání, kdy součástí akreditovaných programů byly kromě prezenčních kurzů také webináře. Pedagogové ocenili možnost vzdělávání z pohodlí domova nebo společné zapojení do online semináře na školní dotykové obrazovce.

IMG_4369Klíčovým bodem programu byla prezentace materiálů vzniklých v projektu samotnými autorkami a navazoval blok věnovaný využití těchto materiálů ve výuce a inspirace pro práci s předškoláky. V projektu celkem vznikne 800 unikátních materiálů, které jsou postupně v digitální podobě sdíleny s ostatními pedagogy na portálu dumy.cz v sekci předškolní vzdělávání.

Materiály související s polytechnickou výchovou dětí vznikaly v průběhu akreditovaného programu Polytechnická výchova v MŠ a kombinují využití moderních technologií s didaktickým kufříkem.

Součástí konference bylo i představení vzniklých metodických materiálů a výhled na nové projektové období. Zapojené mateřské školy projevily velký zájem o účast v dalších podobných projektech ve spolupráci se společností BOXED, s.r.o.

[focus color=“light“ background=“lightgrey“ gradient=“darkgray“ style=“normal“]Do projektu je celkem zapojeno 50 mateřských škol ze všech regionů České republiky.

V projektu bylo proškoleno v akreditovaných programech Problematika polytechnického vzdělávání v předškolní výchově a Moderní trendy a možnosti využití IC technologií pro efektivní řízení školy 76 vedoucích pracovníků MŠ a v klíčových aktivitách KA03 Úvodní vzdělávání pedagogů v práci s interaktivní technikou, KA04 Vzdělávání pedagogů v oblasti polytechnické výchovy a KA05 Moderní formy interaktivní výuky celkem 305 pedagogických pracovníků MŠ.[/focus]

Více o projektu „Jak co funguje“ na stránkách materinky.dumy.cz

Ing. Gabriela Hošková, manažerka projektu