Úvodní stránka / Aktuálně / Diskuse nad tématem integrace žáků se setkala s velkým úspěchem

Diskuse nad tématem integrace žáků se setkala s velkým úspěchem

Velkému zájmu se těšilo diskusní setkání Kulatý stůl: Asistent pedagoga, úskalí integrace žáků s různými znevýhodněními, které se konalo 7. září 2015 na půdě Libereckého kraje. Za vše hovoří počet přihlášených na akci, protože původně uvažovaná kapacita setkání čítající 70 míst byla překročena o celou třetinu.

WP_20150907_10_17_17_ProTo vše svědčí o tom, že téma začleňování žáků se specifickými potřebami do hlavního vzdělávacího proudu je vysoce aktuální, a podle zastoupení účastníků kulatého stolu oslovuje všechny aktéry participující na vzdělávání dětí a mládeže – učitele, ředitele mateřských, základních a středních škol, rodiče, pracovníky poraden, speciálních pedagogických center, zástupce místních a regionálních samospráv a pracovníky jejich úřadů, ministerstev a mnohé další. Tak široké spektrum lidí se na této akcie setkalo.

K debatě nad tímto tématem pozvala všechny paní Jana Pastuchová, poslankyně parlamentu České republiky. Samo o této akci řekla: „Téma začleňování dětí se specifickými vzdělávacími potřebami do běžných škol považuji za nesmírně důležité. Usuzuji tak podle impulzů, které získávám z poslaneckých setkání s rodiči a učiteli v našem Libereckém kraji. Přijela jsem proto všem přítomným naslouchat, abych byla připravená pomoci zlepšit podmínky pro vzdělávání na půdě poslanecké sněmovny, kde se schvalují důležité zákony, a v jednání s ministerstvy, kde se právní normy připravují.“

Stojí za to také připomenout, že akce se konala v době, kdy se inkluze ve vzdělávání stává jedním z nejdůležitějších témat regionálního školství, protože je klíčovou podporovanou aktivitou v nastávajícím období financování z evropských strukturálních fondů. Řada účastníků proto získané poznatky využije pro vlastní práci a pro přípravu projektů zaměřených do oblasti vzdělávání, zdravotnictví a sociální péče.

Spolupořadatelem celé akce byla obecně prospěšná společnost ITveSkole.cz. „Naše společnost se v plně šíři věnuje problematice vzdělávání pedagogů, proto ani témata nesouvisející přímo s problematikou informačních a komunikačních technologií ve vzdělávání nám nejsou cizí.“ sdělil Robert Gamba, ředitel společnosti. „Že umíme dobře vzdělávat užití počítačů ve škole se všeobecně ví. Oslovují nás ale i jiná témata – inkluze a integrace ve vzdělávání, jazyková a čtenářská gramotnost. Dobře se orientujeme v problematice technického a přírodovědného vzdělávání, kde máme za sebou řadu dobře realizovaných projektů. Paní poslankyni jsme pomohli akci realizovat zdarma. Chápeme tento krok jako náš příspěvek ke zlepšení podmínek vzdělávání v Libereckém kraji a přeneseně i v celé republice“

Kulatý stůl proběhl pod záštitou paní Aleny Losové, radní pro resort školství mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Libereckého kraje

O Gamba Robert

Gamba Robert
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor učitelství matematika-fyzika. Pracoval ve státní správě na pozici ředitele školského úřadu a vedoucího odboru školství krajského úřadu. Stál na počátku zavádění informačních technologií ve školství, dlouhodobě se věnuje problematice rozvoje lidských zdrojů a celoživotnímu vzdělávání. Je autorem řady úspěšných projektů z této oblasti (RISA Liberec, TECHYes, Trojlístek, Triangl,...) a studií z oblasti školství. Mezi jeho oblíbené aktivity patří vzdělávání dospělých, kolo a běžky.