Úvodní stránka / Aktuálně / Vzdělávání v oblasti rozvoje technických dovedností bylo zahájeno

Vzdělávání v oblasti rozvoje technických dovedností bylo zahájeno

Dne 6. 10. 2015 proběhl v Liberci první veřejný kurz zaměřený na rozvoj technických dovedností žáků v rámci Výzvy č. 57, který uspořádala pro pedagogy společnost ITveSkole.cz, o.p.s.

PA060961aPřítomní učitelé se seznámili s projektem. Společně byly řešeny pedagogické metody, které souvisí s podporou technického vzdělávání. Učitelé se dozvěděli principy týmové práce, vyzkoušeli si projektové vyučování v praxi, řešili otázku „Co si představujeme pod pojmy práce s technickými materiály, design a konstruování?“ v návaznosti na Rámcový vzdělávací program (RVP). Zdůrazněna byla bezpečnost práce (BOZP), na kterou je potřeba nezapomínat.

Druhá polovina osmihodinového semináře byla věnována ukázce a tvorbě výrobků z různých druhů materiálů (kov, plast, dřevo). Představena byla stavebnice Merkur a její široké možnosti využití v návaznosti na Výzvu č. 57. Na ukázkách byly prezentovány výrobky, které je možné aplikovat v různých vyučovacích předmětech. Při tvorbě těchto výrobků jsou u žáků podporovány měkké dovednosti jako kreativita, zručnost, schopnost komunikace, řešení problémů, motivace apod. Přidanou hodnotou vytvořených výrobků je jejich následná využitelnost v praxi a v jiných předmětech na základní škole. Společnost ITveSkole.cz je zvyklá svým klientům nabízet tzv. komplexní řešení, v tomto smyslu je připravena metodika tvorby výrobků. Jak požaduje výzva, podstatou klíčové aktivity je vytváření žákovských výrobků ve školní dílně v tematických okruzích „Práce s technickými materiály“ nebo „Design a konstruování“. Vtipnou kombinací stavebnice Merkur s jinými materiály je tento požadavek splněn bezezbytku a učitel tak není nucen navrhovat pro žáky zbytečně složité pracovní postupy.

Při závěrečné společné debatě hodnotili účastníci seminář velmi kladně, získané informace pro ně byly velmi přínosné, nyní jsou připraveni realizovat dané aktivity ve škole se svými žáky a splnit tak povinné výstupy projektu. Co je nejpodstatnější, učitelé během kurzu získali cenné informace o požadovaných výstupech projektu včetně ukázky povinných příloh.

Pokud se na takový seminář chcete přihlásit, máte možnost využít kontaktního formuláře na vybraná místa v republice, anebo si objednejte seminář přímo k vám do školy. Rádi za vámi přijedeme. Seminář je možné hradit z prostředků Výzvy č. 57.

O Gamba Robert

Gamba Robert
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor učitelství matematika-fyzika. Pracoval ve státní správě na pozici ředitele školského úřadu a vedoucího odboru školství krajského úřadu. Stál na počátku zavádění informačních technologií ve školství, dlouhodobě se věnuje problematice rozvoje lidských zdrojů a celoživotnímu vzdělávání. Je autorem řady úspěšných projektů z této oblasti (RISA Liberec, TECHYes, Trojlístek, Triangl,...) a studií z oblasti školství. Mezi jeho oblíbené aktivity patří vzdělávání dospělých, kolo a běžky.