Úvodní stránka / Aktuálně / ITveSkole.cz a Dny geografie 2015

ITveSkole.cz a Dny geografie 2015

IMG_2596Společnost ITveSkole.cz se v minulých dnech v Praze zapojila do Dnů geografie 2015, informační a propagační akce na podporu geografického vzdělávání probíhající po celém Česku ve třetím a čtvrtém listopadovém týdnu. Každoročně probíhá ve světě koncem listopadu několik akcí věnovaných geografii a geografickému vzdělávání nazvaných Geography Awareness Week, GISday a Day of Geography. Podobné aktivity probíhají již několik let také v Česku, letos se ovšem teprve druhým rokem zapojily do aktivit vzdělávací a výzkumné instituce a školy z celého Česka.

Dny geografie mají za cíl především upozornit na význam geografie pro moderní společnost a zároveň představit veřejnosti tematická zákoutí geografie i vzdělávací přístupy a metody výuky geografie, se kterými se dosud ve škole příliš nesetkáváme. Mezi nejaktuálnější témata patří bezesporu využívání informačních technologií ve výuce geografie a příbuzných předmětů.

Na přípravě Dnů geografie probíhajících v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na pražském Albertově tak spolupracovala také obecně prospěšná společnost ITveSkole.cz. Pro závěrečné dva dny akce, která na Albertově probíhala v týdnu od 21. do 27. listopadu, připravilo ITveSkole.cz dvě ukázkové lekce využívání nejmodernějších technologií ve výuce zeměpisu.

IMG_2840První lekce nazvaná Pojďme s tablety do terénu představila učitelům zeměpisu možnosti, které tablet nabízí pro zpestření environmentálního vzdělávání, exkurzí, naučných procházek či samotnou práci dětí v terénu. Přímo v terénu, v okolí Albertova s mohli účastníci lekce vyzkoušet zajímavé aktivity, které lze díky tabletům či chytrým telefonům s žáky zrealizovat. Naše lektorka představila rovněž některé jednoduché aplikace a práci s vestavěnými senzory mobilních zařízení. Učitelé tak mohli načerpat novou inspiraci pro práci s dětmi v terénu.

Druhá lekce nesoucí název Zapojme do výuky QR kódy byla určená rovněž pedagogům a představila možnosti, jak využít chytré telefony a tablety, kterými v dnešní době disponuje stále více žáků, ke vzdělávacím účelům. Lektorka se zaměřila především na práci s QR kódy a seznámila účastníky s fungováním QR kódů i se způsoby jejich použití ve výuce. Na praktických ukázkách si učitelé mohli vyzkoušet, jak lze pro žáky připravit třeba hru, sadu otázek, na které mají odpovědět nebo soubor textů, ve kterých mají vyhledávat další informace. Pedagogové si tak odnesli řadu námětů jak pomocí QR kódů zpestřit výuku nejen zeměpisu.

IMG_2612Po oba dny zároveň společnost ITveSkole.cz představovala možnosti využití nových technologií i netradičních postupů ve výuce prostřednictvím aktivity nazvané Postavme si sluneční soustavu. U dvou informačních stánků se mohli žáci, jejich učitelé i široká veřejnost seznámit se s možnostmi zapojení oblíbené stavebnice Merkur do výuky zeměpisu, ale i dalších příbuzných předmětů. Ústředním motivem prezentace byl model sluneční soustavy, s jehož pomocí si lze představit pohyby jednotlivých vesmírných těles či simulovat výjimečné situace jakými jsou například zatmění Slunce nebo zatmění Měsíce. Žáci si mohli nejen prohlédnout sestavené modely, ale také se hned aktivně pustit do práce a vytvořit si vlastní modely z poskytnutých stavebních dílků, a lépe tak porozumět mechanismům pohybu vesmírných těles. Kromě Merkuru se zde představovaly také nejrůznější aplikace do tabletů a mobilních zařízení usnadňující výuku a učení zeměpisu, například aplikace pro modelování planety Země, výbuchu sopky a dalších v propojení aplikací s vlastní tvořivostí žáků klasickým kreslením.

Všechny akce se těšily náležitému úspěchu, nejvíce však zaujaly oba stánky představující možnosti zpestření a zkvalitnění výuky, ať už pomocí stavebnice Merkur či tabletů a jejich aplikací. Okolo obou lektorů ITveSkole.cz se zde neustále tlačily zvědavé děti, jejich učitelé i rodiče a návštěvníci z řad veřejnosti.

O Gamba Robert

Gamba Robert
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor učitelství matematika-fyzika. Pracoval ve státní správě na pozici ředitele školského úřadu a vedoucího odboru školství krajského úřadu. Stál na počátku zavádění informačních technologií ve školství, dlouhodobě se věnuje problematice rozvoje lidských zdrojů a celoživotnímu vzdělávání. Je autorem řady úspěšných projektů z této oblasti (RISA Liberec, TECHYes, Trojlístek, Triangl,...) a studií z oblasti školství. Mezi jeho oblíbené aktivity patří vzdělávání dospělých, kolo a běžky.