Úvodní stránka / Aktuálně / Začlenění Merkuru do Výzvy č. 57 je správné a ideální rozhodnutí

Začlenění Merkuru do Výzvy č. 57 je správné a ideální rozhodnutí

P1110039Projekty podporující polytechnické vzdělávání podávané v rámci výzvy č. 57 zvolna spějí ke konci. Správně řečeno, končí období, po kterou měly být na školách všechny aktivity požadované výzvou realizovány.

Nadále se ukazuje, že přístup společnosti ITveSkole.cz, o.p.s., kdy je škole nabídnuto komplexní řešení, které jí pomůže zrealizovat projekt prakticky od začátku až do konce, navíc v nabídce, která je zákazníkovi šitá na míru, je správný.

Přestože zdaleka není konec roku, zbývá ještě celý měsíc (z hlediska výzvy 57 je to vpodstatě ještě celá třetina času vymezená na realizaci projektu), již nyní můžeme výsledky práce na několika desítkách realizací bilancovat a hodnocení je to veskrze pozitivní.

P1110071I na konci projektu je třeba si uvědomit, že podstatou aktivit je vytváření žákovských výrobků ve školní dílně. Tato aktivita má navázat na vzdělávací oblast „Člověk a svět práce“ a na tematické okruhy „Práce s technickými materiály“ a „Design a konstruování“. ITveSkole.cz, o.p.s. proto pro učitele připravila metodiku vzdělávání tak, aby práce s běžnými stavebnicemi na trhu byla kombinována s dalšími materiály (dřevo, sklo, plasty, přírodniny apod.). Práce se stavebnicí plně zapadá do požadavků tématu Design a konstruování, doplnění materiálů rozšiřuje dovednosti dětí o druhé téma – Práce s technickými materiály. Takto navržené vzdělávání proto plně vyhovuje podmínkám výzvy č. 57.

Při hledání vlastního technického řešení pak z naší strany jednoznačně padla volba na stavebnici MERKUR a není třeba dlouho vysvětlovat proč. Prvoplánově rozhodovala dostupnost, tradice a osobní zkušenosti, protože MERKUR držel v této republice v ruce snad každý dospělý (včetně našich odborníků, když byli ještě dětmi). Jak ale jsme při návrhu metodiky pro učitele zjistili, volba této raze české stavebnice výrazně usnadnila školám dosažení výstupů projektu. Navíc práce se stavebnicí děti baví a nečiní jim žádný problém aktivity typické pro Merkur „utáhni šroubek“ a „povol šroubek“ doplnit také o činnosti „řízni pilkou“, „vyvrtej otvor“ apod. právě ve chvíli, kdy MEKRUR doplníte o další technické nebo přírodní materiály.

P1110090Běžným výstupem potom také bývá další důležitá kompetence „navrhni vlastní řešení“. Naše metodika podporuje kooperativní vzdělávání – úlohy jsou navrženy tak, aby je bylo možné zpracovat po částech. Přestože po skupinách „jedni řežou“, „jedni drátkují s využitím kreativní sady“, „jedni navrhují“, „jedni konstruují“, výsledkem je vždy jeden společný výrobek, funkční celek.

Na snímcích vidíte naše úspěšné řešení navržené a realizované na Základní škole v Tuchlovicích. Je zřejmé, že předmětem našeho řešení není pouze zprostředkování nákupu stavebnic, ale dodávka plnohodnotné školní dílny – včetně pracovních stolů, nářadí, kreativních sad a bedýnek s materiálem jako bonus celé zakázky a to včetně, což není z pořízené dokumentace patrné, vzdělávání pro učitele a projektového servisu škole.

Zaujalo vás naše řešení pro rozvoj technických dovedností žáků?

Kontaktujte nás: 800 880 990, obchod@itveskole.cz

O Gamba Robert

Gamba Robert
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor učitelství matematika-fyzika. Pracoval ve státní správě na pozici ředitele školského úřadu a vedoucího odboru školství krajského úřadu. Stál na počátku zavádění informačních technologií ve školství, dlouhodobě se věnuje problematice rozvoje lidských zdrojů a celoživotnímu vzdělávání. Je autorem řady úspěšných projektů z této oblasti (RISA Liberec, TECHYes, Trojlístek, Triangl,...) a studií z oblasti školství. Mezi jeho oblíbené aktivity patří vzdělávání dospělých, kolo a běžky.