Úvodní stránka / Novinky a zajímavosti v IT / SpyDroid ze stavebnice Merkur

SpyDroid ze stavebnice Merkur

Tomáš Holuša realizoval projekt samohybného robota na pásovém podvozku (postaveno z Merkuru), který využíval telefon Nexus S usazený v přední části. Kamera z Nexusu poskytovala živý videopřenos z pohledu robota a sloužila také pro detekci polohy laseru. Robot totiž mohl být ovládán buď přes Wi-Fi z notebooku, anebo v autonomním režimu sám sledoval stopu laserového ukazovátka na zemi a jezdil za ním.

adk_t_011

Tomáš nám poskytl několik informací k vývoji:

Popis projektu (EN) je v původním dokumentu
– Nakonec jsem neudělal ovládání z druhého mobilu, protože druhý Android nemám (a Google.cz neuměl zapůjčit, jak jsem původně tajně doufal…)
– Navíc jsem udělal navigování pomocí laserového ukazovátka, pro případ kdy nebude k dispozici Wi-Fi
– Předchozí zkušenosti mám s PIC MicroChip (assembler), kde jsem si stavěl různá udělátka hlavně pro IR komunikaci (překladač povelů dálkového ovladače, remote control pro foťák, …)
– Komplikace s Android SDK, USB Host ani Arduinem nebyly, dokumentace je slušná a vše fungovalo jak by člověk čekal, dalo se tedy udělat poměrně přímočaré řešení.
– Jako bonus navíc jsem musel udělat kus kódu pro Android nativně v C a napojit pomocí JNI (otočení video feedu o 90 stupňů + analýza obrazů a sledování laserové tečky). To v Javě nestíhalo.
– Shield jsem použil základní Googlí (Arduino Mega + USB Host na jedné desce) + jsem si vyleptal vlastní desku, která obsahovala ovládání motoru přes dvojitý H-můstek, pro možnost plynulé regulace dvou motorů oběma směry (použito PWM)
– Stavebnici Merkur jsem vytáhl ze skříně u rodičů, kde tak 25 let ležela 🙂
– Náklady celkem: cca 800 Kč (motory + součástky + něco dokoupit k Merkuru) a cca 10 večerů práce

——————————————————————————————————————————————-