Úvodní stránka / Aktuálně / Elektronické knížky pomáhají zlepšit čtenářské dovednosti

Elektronické knížky pomáhají zlepšit čtenářské dovednosti

teacher-1014048_960_720Britský deník Independent představuje studii Národního fondu gramotnosti, která přichází s receptem na zvýšení čtenářských dovedností, zejména u chlapců.

Ti, kteří četli online elektronické knížky, zvýšili svůj čtenářský věk o 8,4 měsíců během průměrných 19 týdnů, po které studie probíhala (v rozmezí od dvou do osmi měsíců celkem u 500 osmi- až šestnáctiletých žáků). Také u dívek bylo zaznamenáno zlepšení, i když nižší – o 7,2 měsíce.

Navíc na konci studie dvakrát více chlapců prohlásilo, že čtení je „super“ (66,5 % oproti původním 34,4 %). Studie ve svých závěrech vidí potenciál ke zlepšení dlouhodobých studijních nedostatků žáků, protože je zde způsob, jak žákům čtení zpříjemnit a motivovat je k častějšímu otevření knih.

Žáci účastnící se studie popisují výhody elektronického čtení: „Připadá mi to zajímavější – je to jako někomu psát esemesky“ nebo „Můžu si text zvětšit. Knížky moc nečtu, protože mě nebaví číst text s tak malými písmenky“.

Související dotazníkové šetření zahrnující 32 032 dětí navíc ukazuje, že technické pomůcky při čtení využívá 88,6 % žáků a čtení e-knížek se v období od 2010 do 2014 ztrojnásobilo. Navíc celých 75,2 % respondentů elektronické čtení více baví oproti 56,7 % dětí, které raději čtou papírové publikace. Učitelé během studie zaznamenali, že technické pomůcky odstranili stigma čtení a žáci v celé škole si začali o čtení povídat, a dokonce vytvořili nové „čtenářské šílenství“.

Zdroj: AUTOR NEUVEDEN. SCIO [online]. [cit. 7.1.2016]. Dostupný na WWW: https://scio.cz/o-vzdelavani/nove-trendy-a-zajimavosti-ze-sveta-vzdelavani/aktualita_ze_vzdelavani_1471.asp