Úvodní stránka / Vzdělávání ITveSkole, o.p.s. / Vzdělávejme společně děti předškolního věku v Liberci

Vzdělávejme společně děti předškolního věku v Liberci

1Statutární město Liberec usnadní v tříletém projektu Vzdělávejme společně děti předškolního věku v Liberci nástup dětí ze socioekonomicky znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí do mateřských škol a povzbudí je i jejich rodiče v rámci adaptačního období po nástupu do mateřské školy.

Za tímto účelem chce s dalšími třemi partnery podpořit stávající předškolní centrum a na základě této spolupráce iniciovat vznik centra dalšího, a to i v kooperaci s pedagogy pěti mateřských škol, které město zřizuje. Na projekt získalo město z MŠMT takřka 29 miliónů korun, vlastní podíl města činí 5 % z celkových nákladů, tedy zhruba 1,45 miliónu.

Snahou projektu je napomoci vyřešit stávající segregační tendence vzdělávacího systému, a umožnit tak všem dětem předškolního věku přístup do běžných mateřských škol, které budou nejen otevřené odlišnostem žáků, ale dokonce budou schopny s těmito odlišnostmi pracovat tak, aby to přineslo užitek všem žákům, učitelům a rodičům.

„Je zřejmé, že tento přístup se vyplatí jak jednotlivcům, tak celé společnosti. Možnost získat potřebné vzdělání totiž přímo souvisí s příštími životními šancemi těchto dětí i jejich dětí, stejně jako s jejich většími příležitostmi na trhu práce. Tento projekt tak proaktivně investuje do budoucnosti dětí ze sociálně slabého prostředí, a šetří tak vlastně peníze příštích generací,“ uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr.

kindergarten-504672_960_720V rámci projektu budou v Liberci pracovat dva předškolní kluby – jeden už nyní provozuje organizace Člověk v tísni, jeho činnost však bude rozvinuta, druhý připadne do gesce společnosti ITveSkole.cz, o.p.s.

„Z projektu budou hrazeny podstatné náklady na činnosti obou klubů – mzdy pro 4 pracovníky, prostředky na další zájmové aktivity pro děti a jejich rodiče, a to po dobu 3 let. Kromě dětí, docházejících do předškolního klubu, budeme pracovat i s rodiči, kteří se budou například účastnit vzdělávání v rámci Klubu rodičů, akcí klubu, klub individuálně navštěvovat apod. Projekt navíc rozvine inkluzivní vzdělávání v mateřských školách, a to směrem k sociální soudržnosti,“ vysvětlil ředitel společnosti ITveSkole.cz Robert Gamba.

Mateřské školy budou podpořeny ve třech základních oblastech:

 • vytvořením 13 potřebných pracovních míst pro školní asistenty s jejich současným ročním intenzivním vzděláváním,
 • vzděláváním řadových pedagogických pracovníků, kteří se budou chtít proinkluzivním aktivitám ve své práci věnovat,
 • zřízením pracovní pozice koordinátora inkluze, který bude mít proces inkluze na každé mateřské školy na starosti.

„Projekt však bude mít v síti mateřských škol zřizovaných městem Liberec širší dopad, protože veškeré vzdělávací aktivity realizované v rámci tzv. povinného modulu budou otevřené a přístupné všem pedagogickým pracovníkům ostatních mateřských škol ve městě. Vzdělávání pedagogických pracovníků přitom bude mít v náplni Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci, kde se budou pro svoji práci připravovat školní asistenti, spolu s TUL se na vzdělávání učitelů bude podílet obecně prospěšná společnost ITveSkole.cz, která je i autorem projektu,“ řekl Robert Gamba. Zkušenosti humanitární organizace Člověk v tísni, o. p s. pak budou zúročeny v metodickém vedení projektu v oblasti práce s předškolními kluby.

Projekt je spolufinancován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, státního rozpočtu České republiky a rozpočtu Statutárního města Liberec.

logolink_MSMT_VVV_hor_barva_cz.indd

 

 

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

 • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

  Číst více »

Katalog řešení

 • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

  Číst více »

Aktivity, konference

 • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

  Číst více »

Rolovat na počátek