Úvodní stránka / Aktuálně / Mezinárodní soutěž o nejlepší statistický plakát

Mezinárodní soutěž o nejlepší statistický plakát

Mezinárodní soutěž o nejlepší statistický plakát se koná již počtvrté v rámci Mezinárodního projektu statistické gramotnosti. Posláním tohoto projektu je podporovat, vytvářet a spolupodílet se na aktivitách, které rozvíjejí a zvyšují statistickou gramotnost po celém světě. Organizátory za Českou republiku jsou Vysoká škola ekonomická v Praze a Český statistický úřad.

Cílem soutěže je rozvíjet u žáků a studentů hravou formou schopnost pracovat s daty, popisovat okolní prostředí statistickými metodami a používat statistiku jako nástroj k pochopení okolního světa. Jedná se o projekt, který u žáků a studentů podporuje týmovou spolupráci, rozvoj kognitivní i grafické schopnosti a dovednosti, učí analyzovat určité témat použitím a využitím dat, a v neposlední řadě interpretovat výsledky týmové práce grafickou i písemnou formou.

Soutěž je určena pro dvou- až tříčlenné týmy žáků základních a studentů středních škol. Každý tým vytvoří plakát – jednostránkovou prezentaci na libovolné téma, které by mělo být zpracováno kreativně a vizuálně zajímavě. Plakát by měl být srozumitelný a logicky uspořádaný, měl by obsahovat grafy, popisná shrnutí dat, komentáře, infografiku, kartogramy a další nástroje, které konkrétním způsobem zachytí a popíší určitý soubor dat. Plakát by měl být čitelný ze vzdálenosti přibližně dvou metrů.

Tématem letošního ročníku je „Historie mojí země“ (Own country´s history).

Soutěž probíhá ve třech fázích:

 • školní kolo, ve kterém škola zaregistruje týmy do soutěže (https://www.czso.cz/staticke/stat_gramotnost/registrace.html), uzávěrka registrací je 28. listopadu 2016. Studenti do Vánoc připraví plakáty, které budou do 20. ledna 2017 v rámci školy ohodnoceny a vítězný plakát z každé kategorie škola do 31. ledna 2017 zašle k posouzení národní komisi.
 • národním kolo, ve kterém národní komise zaslané plakáty posoudí a do 28. února 2017 ocení tři nejlepší týmy z každé kategorie. Nejlepší plakáty budou do 17. března 2017 odeslány do mezinárodního kola.
 • Nejzdařilejší plakáty mezinárodního kola budou oceněny a vystaveny na 61. světovém kongresu Mezinárodního statistického institutu v Marakéši v Maroku 16. – 21. července 2017, kde budou zároveň vyhlášeni absolutní vítězové.

Podrobnější informace, včetně ukázek úspěšných plakátů z minulých ročníků, najdete na http://www.czso.cz/stat_gramotnost.

Budeme velice rádi, pokud nám pomůžete tento zajímavý projekt propagovat i na Vašich webových stránkách. K využití Vám v příloze také dvě videa – promovideo a tutorial.  V případě, že byste chtěli zveřejnit i rozsáhlejší materiál, využijte prosím tento text, případně informace z  internetových stránek projektu. Pokud byste potřebovali další informace, obraťte se na Mgr. Marii Průšovou, tel.: 274 052 834, e-mail: marie.prusova@czso.cz.

Video – soutěž o nejlepší statistický plakát

Video – Jak vytvořit statistický plakát

 

 

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Vzdělávání ITveSkole.cz

 • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

  Číst více »

Katalog řešení

 • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

  Číst více »

Aktivity, konference

 • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

  Číst více »

Rolovat na počátek