Úvodní stránka / ICT a vše kolem / Jak si udělat z počítače bezdrátový router?

Jak si udělat z počítače bezdrátový router?

Jednou z interních funkcí systému Windows 10 je i funkcionalita nazvaná Virtual Wi-Fi. Umožňuje vám mimo jiné si z počítače disponující bezdrátovou kartou vytvořit bezdrátový router, který může distribuovat přes tu samou Wi-Fi kartu Internet dalším zájemců. Jedním z častých využití této funkce jsou například hotely nebo letiště, kdy jeden člověk disponující připojením k Internetu může toto připojení nasdílet i ostatním bez dalších poplatků.

Možností, jak toto provést je několik, ukážeme si možnost s i bez využití nástrojů třetích stran.

První možností je využít nástroje operačního systému Windows, překvapivě bude stačit pouze příkazová řádka.

 1. Spusťte si příkazovou řádku s administrátorským oprávněním – v nabídce Start napište příkaz cmd a na nalezeném výsledku klikněte pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolte příkaz Spustit jako správce.
 2. Zadejte následující příkaz a potvrďte jej stisknutím klávesy Enter:

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=NazevSite key=HesloDoSite

 1. V případě správného zadání se zobrazí informace o povolení režimu hostované sítě, nastavení SSID identifikátoru (názvu sítě) a nastavení hesla pro připojení. Vytvořená síť je v tomto případě šifrovaná pomocí WPA2-PSK klíče.
 2. Nyní je nutné zadat příkaz pro spuštění a aktivaci nastavené wifi sítě.

              netsh wlan start hostednetwork              

 1. Nyní by měla být vytvořená síť aktivní a v Ovládacích panelechCentru síťových připojení a sdílení by se měl objevit nový adaptér nazvaný Microsoft Virtual WiFi Miniport Adapter
 2. Nyní stačí kliknout pravým tlačítkem na tento adaptér, vybrat příkaz Vlastnosti a na záložce Sdílení povolit sdílení tohoto připojení i pro ostatní uživatele.

Druhou možností, pro většinu uživatelů snadnější je využití nástrojů, které provedou to samé jako výše uvedený postup, ale disponují grafickým rozhraním a správa a vytvoření takové sítě je mnohem jednoduší. Navíc má uživatel přehled o tom, kteří uživatelé jsou k jeho virtuální Wi-Fi síti připojení. Nejpoužívanějším nástroj pro toto řešení je zcela jistě nástroj Connectify, který je dostupný ke stažení zcela zdarma na adrese http://www.connectify.me/. Po jeho instalaci se v oznamovací oblasti zobrazí ikona, po kliknutí na ní se zobrazí jednoduché okno, ve kterém nastavíte vše potřebné, poté stačí jen kliknout v dolní části na tlačítko Start Hotspot a vše je hotovo.

V souvislosti s touto technologií je důležité vědět, že ne zcela každá bezdrátová karta v počítači nebo notebooku je pro tuto funkci vhodná. Seznam podporovaných adaptérů naleznete například na stránce produktu Connectify, popř. po instalaci se v případě nekompatibilního adaptéru zobrazí v horní části text No AP Mode Supported.

Další tipy pro Windows 10 naleznete ZDE.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Zdroj: KLATOVSKÝ, Karel. O technologiích (nejen) ve škole [online]. [cit. 2.1.2016]. Dostupný na WWW: http://www.klatovsky.cz/2016/12/333-tipu-pro-windows-10-181-185.html

O Petra Řezáčová

Petra Řezáčová
V roce 2003 absolvovala Fakultu strojní, ZČU v Plzni, obor strojírenská technologie a v roce 2007 ČVUT v Praze, obor učitelství odborných předmětů. Od roku 2011 studuje doktorské studium na Fakultě strojní v Plzni. V roce 2003 byla zaměstnána na VOŠ a SPŠ Strakonice jako učitelka odborných technických předmětů a od roku 2010 pracuje ve firmě BOXED s.r.o. jako školitelka.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Vzdělávání ITveSkole.cz

 • Jsme akreditovanou vzdělávací institucí s více než 100 programy a proškolili jsme již přes 10.000 pedagogů ze stovek škol.

  Číst více »

Katalog řešení

 • Inspirujte se a prohlédněte si katalogy našich partnerů, které jsou plné cenově dostupných řešeních vedoucí k inovaci výuky ve školách.

  Číst více »

Aktivity, konference

 • Odborné konference věnované informačním a komunikačním technologiím a jejich využití ve vzdělávání.

  Číst více »

Rolovat na počátek