Úvodní stránka / Aktuálně / Čtyři chybné představy o pedagogické profesi, které je třeba vyvrátit

Čtyři chybné představy o pedagogické profesi, které je třeba vyvrátit

Autor: Milan Svoboda

Být učitelem je sice krásný, ale náročný a odpovědný úkol. Bohužel povědomí veřejnosti o tomto povolání, stejně jako o dění uvnitř našich škol, je nezřídka povrchní. Snaha zvýšit bezpečnost žáků ještě více prohlubuje propast mezi školami a veřejností. Zkreslené představy o školním prostředí jsou příčinou řady mýtů. Slova zlehčující práci pedagogů jsou častou reakcí na stížnosti učitelů, kteří kritizují problémy ve školství, počty žáků ve třídách, jejich chování či nízké finanční ohodnocení. Pedagog je pak terčem ironických průpovídek, které jsou většinou ve formě mírného popíchnutí, ale mohou být i hluboce zraňující.

Lee Watanabe Crockettčlánku [1] na portálu Global Digital Citizen Foundation zmiňuje čtyři typické mýty o učitelském povolání, které bychom se měli snažit odbourat:

1. Kdo neumí, učí!

Jedná se o zkrácený výrok George Bernarda Shawa „Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí.“ z divadelní hry Člověk a nadčlověk. Přestože se tento citát stal světoznámým a často používaným, hluboce se mýlí. Po učitelích jsou požadovány znalosti z oboru pedagogiky, psychologie, sociologie či metodiky, které vyžadují vysokoškolskou průpravu. K tomu je nutno připočítat odborné znalosti v rámci konkrétní aprobace, dalece převyšující rozsah vyučovaného předmětu, ale i všeobecný základ všech předmětů ostatních. Současný překotný vývoj společnosti přitom nedovoluje učitelům stagnovat. Je třeba se neustále vzdělávat. Příkladem je nedávno prosazená inkluze, která po všech učitelích požaduje komplexní znalosti speciální pedagogiky.

Umění být dobrým pedagogem ale nespočívá pouze v odborných znalostech, nýbrž přinejmenším stejnou měrou ve vlastnostech osobnostních. Učitel potřebuje řadu sociálních dovedností, především empatii, toleranci, schopnost motivovat, komunikační dovednosti, organizační schopnosti. Měl by být trpělivý, otevřený, tvořivý a měl by mít dostatečnou autoritu.

Práce pedagoga je navíc pod neustálým dohledem. Tím nemyslím pouze Českou školní inspekci či hospitace vedení školy, kolegy a rodiče, ale především žáky. Jistěže učitel může čas od času přiznat, že nezná odpověď na všetečnou otázku žáka, ale ten, kdo netuší, kde potřebné informace najít, kdo by opakovaně projevoval nedostatečné kompetence, nemá šanci v praxi obstát.

Pokračování článku naleznete ZDE.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Zdroj: SVOBODA, Milan. Čtyři chybné představy o pedagogické profesi, které je třeba vyvrátit. Metodický portál: Články [online]. 12. 01. 2017, [cit. 2017-01-12]. Dostupný z WWW: <http://spomocnik.rvp.cz/clanek/21189/CTYRI-CHYBNE-PREDSTAVY-O-PEDAGOGICKE-PROFESI-KTERE-JE-TREBA-VYVRATIT.html>. ISSN 1802-4785.

iTřída

• Původní český výukový systém iTřída ocení každý pedagog, který podporuje individuální výuku ve třídě i mimo ni.

GO8 - Vzděláváme pro budoucnost

• Přidejte se k nám na cestou výuky 1:1 za pomoci dotykových zařízení s operačním systémem Microsoft Windows 8.

ICT plán školy

• ICT plán je nutná součást rozvoje moderní školy. Přečtěte si rady a důležité informace pro jeho tvorbu nebo využijte jedinečný online nástroj.